Odemykání Vltavy dnes zahajuje sezonu pro splouvání řeky

foto Odemykáním Vltavy v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě (na snímku) 13. dubna 2019 začala vodácká sezona na jedné z nejvíce splouvaných řek v Česku. Provozovatelé kempů a půjčoven lodí očekávají první větší nápor turistů až později. Tradičně sezona v nejintenzivnější míře začíná v polovině června a pokračuje o prázdninách.

Český Krumlov - Odemykáním Vltavy v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě dnes začíná vodácká sezona na jedné z nejvíce splouvaných řek v Česku. Provozovatelé kempů a půjčoven lodí očekávají první větší nápor turistů až později. Tradičně sezona v nejintenzivnější míře začíná v polovině června a pokračuje o prázdninách. Vyplývá to z ankety ČTK.

Fotogalerie

"Ale odemykáním řeky vysíláme vzkaz, že jsou kempy a půjčovny připraveny a zahajují provoz," řekl Pavel Mačuda ze společnosti Ingetour, která nabízí servis pro splouvání řeky na řadě míst podél Vltavy.

Odemykáním Vltavy v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě (na snímku) 13. dubna 2019 začala vodácká sezona na jedné z nejvíce splouvaných řek v Česku. Provozovatelé kempů a půjčoven lodí očekávají první větší nápor turistů až později. Tradičně sezona v nejintenzivnější míře začíná v polovině června a pokračuje o prázdninách. Už v dubnu podle něj vyrážejí na lodě skalní vodáci. "Když se třeba o Velikonocích udělá pěkně, tak si kus Vltavy sjedou. Vyrazí třeba jen na jeden nebo dva dny," uvedl Mačuda. Dlouhodobější splouvání pak začíná ve druhé polovině května, kdy mají kurzy školy. Největší zájem o splouvání nastává v období před prázdninami a v samotném červenci a srpnu.

Mačuda uvedl, že novodobé splouvání se hodně liší od pojetí z 80. a 90. let minulého století. Tehdy lidé vyráželi na řeku na několik dní, vozili s sebou všechny věci a přespávali na různých místech. Nyní se většinou ubytují na jednom místě a autobusem se nechávají vyvážet proti proudu řeky a odtud ji pak splouvají. "Lidé chtějí čím dál větší komfort. Takže už se nespí pod stany a ve spacácích, ale v chatkách na postelích a v peřinách," uvedl Mačuda.

Vltavu v úseku mezi Vyšším Brodem na Českokrumlovsku a Boršovem na Českobudějovicku každý rok spluje 250.000 lidí. V posledních letech tuto formu turistiku začali ve větší míře využívat cizinci. Jde především o Rakušany, ale často se na lodě vydávají i návštěvníci z asijských zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď