Odbory se nechystají měnit své dřívější požadavky na růst platů

foto Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Praha - Odbory se nechystají měnit své požadavky na růst platů ve veřejné správě a službách pro příští rok. Už dřív oznámily, že pro učitele žádají přidání o 15 procent, pro nepedagogické pracovníky a zdravotníky o deset procent a pro ostatní o osm procent. Chtějí o tom ještě vyjednávat s vládou. ČTK to dnes řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok zvýšení platů učitelům o deset procent a ostatním o dvě procenta. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se výdělky zdravotníků měly zvednout nejvýš o tři procenta.

"V této chvíli není důvod naše požadavky upravovat. Podle nové ekonomické predikce by HDP v příštím roce mělo být ještě o 40 miliard korun vyšší," uvedl Středula.

Podle minulé predikce ministerstva financí měla ekonomika příští rok růst o 2,3 procenta, HDP měl dosáhnout 5839 miliard korun a průměrná inflace 1,6 procenta. Podle červencových výsledků by ekonomický růst v roce 2020 měl činit 2,3 procenta, HDP pak 5880 miliard korun a průměrná inflace 2,2 procenta. Podle prognózy ministerstva práce by se průměrná inflace měla pohybovat mezi 1,4 a 2,4 procenta, růst HDP mezi dvěma a třemi procenty a růst mzdy ve státě mezi 4,5 až 6,5 procenta.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhla v rozpočtu na příští rok přidat učitelům deset procent a ostatním dvě procenta. Resorty by ale měly seškrtat desetinu míst a polovinu uspořených peněz by mohly použít na další zvýšení výdělků, řekla už dřív šéfka státní pokladny.

Odbory návrh ministerstva financí na dvouprocentní růst platů odmítají. "Stávající postoj státu se dá považovat za pokus o vtip, když inflace má být přes dvě procenta. To nemá se seriózním vyjednáváním nic společného," řekl Středula.

Vláda s odbory letos o růstu platů zatím nejednala. Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal koncem května ke zvýšení výdělků tripartitu. Tento krok předáky překvapil. Vyjednávání o odměňování ve veřejném sektoru se totiž dosud vždy vedla jen mezi zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, tedy mezi ministry a premiérem za stát a odboráři za pracovníky. Podnikatelé u jednacího stolu nebyli. Celá tripartita projednávala pak až rozpočet, který platovou dohodu zahrnoval. Podnikatelé záměr Schillerové na tripartitě podpořili. Koaliční strany ANO a ČSSD se na tom, jak by se měly platy navýšit, zatím neshodly.

Odboráři o růstu výdělků chtějí ještě vyjednávat s kabinetem. Očekávají, že by se schůzka mohla uskutečnit hned po vládních prázdninách, tedy příští týden. Předáci odborových svazů veřejného sektoru se chystají dohodnout na dalším postupu před jednáním s vládou.

Ve veřejné správě a službách pracovalo loni 640.700 lidí - učitelů, hasičů, zdravotníků, úředníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35.437 korun. Proti roku 2017 se v minulém roce zvedl o 10,8 procenta. Naposledy se platy zvyšovaly letos v lednu. Tarify - tedy základ příjmu - se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Velká část peněz pak měla putovat do odměn.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 13. prosince 2019

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď