Odbory a lídři koalice budou za týden v úterý znovu jednat o růstu platů

foto Ilustrační foto - Šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář (uprostřed), 31. srpna 2018.

Praha - Odboroví předáci a lídři vládních stran se za týden sejdou k dalšímu jednání o navýšení platů pracovníků veřejného sektoru. Vyjednávání bude pokračovat v úterý. ČTK to řekl mluvčí svazů veřejné sféry a předák úřednických odborů Pavel Bednář. Odbory požadovaly kvůli vysoké inflaci přidání ještě letos. S vládou se nedohodly. Kabinet počítá od září s růstem tarifů u zmrazených platů, ale ne ve státní službě.

Od ledna pak chce vláda zvednout platový základ o deset procent policistům či hasičům. O navýšení u dalších profesí se bude vyjednávat. Devět svazů je kvůli výdělkům od začátku června ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712.100 lidí. Průměrný plat činil 40.352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala víc než 37.633 korun. Inflace v červenci meziročně dosáhla 17,5 procenta.

Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl platový základ neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Odbory žádaly kvůli vysoké inflaci pro pracovníky veřejných služeb a správy přidání buď od srpna, nebo od září. Pro lidi se zmrazeným platem požadovaly navíc deset procent a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1000 korun. Pro všechny pak chtěly vyjednat další zvýšení od ledna.

Odboráři se s ministry sešli už dřív, poté jednali 19. července s lídry vládních stran. Na navýšení se nedohodli. Šéf vládních lidovců a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání řekl, že podle dřívější dohody se zmrazené výdělky od září o deset procent zvednou. Podle Jurečky by se to mělo týkat asi 305.000 zaměstnanců.

Zmínil, že kvůli stavu rozpočtu pro letošek pro další přidávání není prostor a s navyšováním pak kabinet počítá od ledna. Shrnul, že o desetinu by si měly od začátku příštího roku polepšit bezpečnostní sbory a o pět procent ostatní profese. Odbory žádají výraznější růst.

Jednání mají pokračovat po zveřejnění predikce vývoje české ekonomiky. Nové údaje budou známy v pátek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď