Odborové svazy kvůli vládním úsporám vyhlásily stávkovou pohotovost

foto Ilustrační foto - Předseda ČMKOS Josef Středula.

Praha - Odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost. Po dnešním odborářském jednání to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Za situaci podle něj může extrémně špatná komunikace vlády. O konsolidačním balíčku začali dnes odpoledne jednat zástupci vlády ve Strakově akademii s odbory a zaměstnavateli. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dnes uvedl, že stávkové pohotovosti nerozumí. Každý si podle něj musí utáhnout opasky. Podobně se před jednáním vyjádřil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

"ČMKOS s okamžitou platností vyhlašuje stávkovou pohotovost. Je to pro nás velmi vážná situace. Jsme přesvědčeni, že to, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit," řekl Středula ke čtvrtečnímu představení vládního úsporného baličku.

Vládu kritizoval za to, že s odbory nevede seriózní dialog, není tak podle něj možné dosáhnout sociálního smíru. Vadí mu nekoncepčnost vládních kroků. Řekl, že opatření budou mít vliv zejména na zaměstnance, jejich rodiny a na důchodce. Konkrétní dopady na rodiny chtějí odboráři představit na úterní tiskové konferenci. Podle Středuly to je v ročním vyjádření přes 100.000 korun.

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli kritiku odborů odmítl, podle něj kabinet se zástupci zaměstnanců vede neustálý dialog. "Řada jednání probíhala, není to tak, že by tripartita nevěděla, že musíme šetřit," podotkl. Jeho aktuální vyjádření ČTK shání. Fiala také odmítl, že by v jakémkoliv zásadním prvku balíčku byl prostor pro změny. Nátlaku včetně stávek či protestů ustupovat nechce. Středula vyjádření Fialy kritizoval. Jeho jednání nepovažuje za dialog, ale za diktát.

Odbory chtějí nyní situaci sledovat "den po dni". "Naším cílem je dosáhnout zmírnění dopadů na zaměstnance a jejich rodiny," řekl. Odborový předák vyzval ke spolupráci i nezávislé odborové svazy. Vyhlášenou stávkovou pohotovost označil za jeden z nejmírnějších prostředků, který mají odbory v repertoáru. Doufá v to, že nebude potřeba sahat k dalším opatřením. Zároveň řekl, že poslední stávková pohotovost byla vyhlášena před více než deseti lety.

Odborářům podle dřívějšího vyjádření vadí například snížení sumy na platy, možné zdražování po úpravě DPH, zavedení nemocenských odvodů či zvyšování penzijního věku.

"Nerozumím vyhlášení stávkové pohotovosti," řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Hospodářské komory ČR Dlouhý. Všichni se podle něj musí snažit dostat vývoj veřejných financí pod kontrolu. "Platí to v neposlední řadě i pro odbory, i ty si musí utáhnout opasky," uvedl. Doplnil, že se na dnešním jednání tripartity bude ptát, proč byla stávková pohotovost vyhlášená a bude vyzývat ke klidu. Návrhy v konsolidačním balíčku označil za nutné, bude ale požadovat, aby každé opatření s dopadem na podnikatele bylo vykompenzováno úlevou na jiném místě, například snížením administrativní zátěže, řekl.

"Samozřejmě musíme na vládu všichni tlačit, aby plnila své sliby. Nemyslím si ale, že je to důvod pro vyhlášení stávky. To je velmi silná zbraň," uvedl k postoji odborů Prouza. Jeho svaz plánuje věcnou diskusi a předloží vlastní návrhy. Na vládním návrhu je podle Prouzy vidět, že ho "dělali úředníci od stolu" a nebyl se zainteresovanými stranami konzultován. Doufá, že kabinet přijde s podrobnějšími detaily navrhovaných opatření.

Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy 94,1 miliardy Kč. V dalším roce by to pak mělo být celkem 53,4 miliardy korun. Kabinet počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu. Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by pak měli tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být nižší a valorizace mírnější.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď