Odborníci zrestaurují barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea

foto Ilustrační foto - Historik Karel Bartošek představil 1. března 2018 na tiskové konferenci v Holešově na Kroměřížsku nález ceremoniálního meče Jana hraběte z Rottalu. Vzácný meč pocházející ze 17. století ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana. Jde o skvostnou, stříbrnickou, raně barokní práci.

Holešov (Kroměřížsko) - Odborníci zrestaurují historicky cenný barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea. Pochází ze 17. století, ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana. Minulý týden zhodnotil nutný rozsah obnovy meče tým odborníků z Technického muzea Brno. Meč by měl putovat do některé z moravských restaurátorských dílen, uvedla dnes v tiskové zprávě Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově na Kroměřížsku.

"Evropský unikát posuzovali brněnští odborníci pomocí spektrometru, aby znali přesné složení kovů. Své slovo měla také restaurátorka textilu, neboť meč leží v pochvě potažené tmavě červenou látkou," uvedl Podhajská. Prvotní analýzy se podle ní zúčastnil také historik Tomáš Knoz z brněnské Masarykovy univerzity, který meč v minulosti zkoumal.

Kování meče je s výjimkou ocelové čepele ze stříbra. "Důvodem restaurování a konzervace je především zabránění postupné degradaci materiálů, ze kterých je vyrobený meč, a také možnost vystavit tento unikátní sbírkový předmět na delší dobu veřejnosti," uvedla správkyně holešovského muzea a kurátorka tamních sbírkových fondů Renée Rudolfová. Zatím podle ní není jasné, zda se restaurátoři do obnovy meče pustí ještě letos.

Meč z roku 1650 byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech, ale i při zasedání zemského soudu. "V Česku je kromě toho holešovského znám jen hejtmanský meč Františka Karla hraběte z Kolowrat, který je uložený v Rychnově nad Kněžnou a je o několik let mladší," uvedla Podhajská. Loni si meč z holešovských sbírek mohla prohlédnout také veřejnost.

Moravský šlechtic Jan z Rottalu žil v 17. století. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie. Byl povýšen na hraběte, pro svou rodinu získal rozsáhlé majetky na Moravě. Ve 40. letech potlačil valašské rebelie, známý je však také kvůli útisku poddaných.

chv dr

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď