Odborníci zaznamenali na Olomoucku poštolku rudonohou, v ČR se vyskytuje vzácně

foto Na polích v oblasti Hané zaznamenali ornitologové poštolku rudonohou, jde o neobvykle zbarveného ptáka. V ČR se vyskytuje zcela ojediněle.

Olomouc - Na polích v oblasti Hané zaznamenali ornitologové poštolku rudonohou. Jde o neobvykle zbarveného ptáka, který se v České republice vyskytuje zcela ojediněle na konci léta. Odborníci ji zaznamenali na Olomoucku, Prostějovsku a Vyškovsku. Díky kroužkování se zjistilo, že někteří ptáci pocházejí z Maďarska, kde hnízdí v otevřené krajině. ČTK o tom dnes informoval místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

"Poštolky rudonohé se u nás neobjevují každoročně, jejich výskyt je ojedinělý a spíše výjimečný. Ornitologové se proto nyní vydávají do polí a hledají místa, kde se zdržují. V předchozích letech se objevovaly i na Přerovsku, Kroměřížsku a Uherskohradišťsku," uvedl Šafránek.

Podle ornitologů je nejpestřeji zbarven samec, který svým vzhledem připomíná papouška. Samci mají modrošedé tělo a křídla, matně červené kalhotky a podocasí. Nohy a ozobí mají sytě oranžové. Mladí ptáci jsou převážně hnědí s šedým odstínem. Samice mají modrošedá záda a rezavobéžové břicho a hlavu. Tváře mají bílé, kolem oka černou kresbu a krátký černý vous, uvedl Šafránek.

Poštolky rudonohé se živí velkým létajícím hmyzem, jako jsou kobylky, sarančata nebo kudlanky. Nepohrdnou ani drobnými hlodavci. "U nás loví i hraboše a tím pomáhají našim zemědělcům. Svou kořist vyhlížejí z vyvýšených míst, proto často sedí i na drátech elektrického vedení," dodal místopředseda spolku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď