Odborníci vytváří podklady pro rekonstrukci Prašné brány v Praze

foto Odborníci v těchto dnech pořizují fotografie fasády Prašné brány, ze kterých vytvoří trojrozměrný plán stavby. Bude sloužit jako podklad pro rekonstrukci věže, která by mohla začít na podzim příštího roku. Na snímku je interiér brány, uprostřed vzadu je otvor v podlaze, který slouží jako sonda nosnosti podlahy.

Praha - Odborníci v těchto dnech pořizují fotografie fasády Prašné brány v Praze, ze kterých vytvoří trojrozměrný plán stavby. Bude sloužit jako podklad pro rekonstrukci věže. Muzeum hlavního města, které má pozdně gotickou Prašnou bránu ve správě, o metodě fotogrammetrie informovalo na dnešní tiskové konferenci. Podle současných odhadů by rekonstrukce budovy mohla začít na podzim příštího roku.

Fotogrammetrický plán, který bude vytvořen na základě fotografické a laserové techniky, podrobně zdokumentuje současný stav věže i její historický vývoj. Mapa pomůže architektům při výběru vhodných metod pro rekonstrukci.

"Komplexní dokumentace celé památky takovéto podrobnosti se provádí v České republice poměrně ojediněle. Zkušenosti z těchto prací proto poslouží i do budoucna a budou využity a shrnuty i v chystaných metodických návodech a postupech," uvedl geodet Jiří Vidman.

Pískovec, který tvoří vnější plášť Prašné brány, narušily povětrnostní vlivy i zplodiny v ovzduší. Některé zdobné prvky jsou rozvolněné natolik, že by mohly každou chvíli vypadnout, kvůli čemuž musela být věž překryta bezpečnostní sítí.

Kromě restaurátorských prací na fasádě věže čeká Prašnou bránu rekonstrukce vnitřních prostor, kde je nutné vyměnit elektroinstalaci a zesílit podlahy. Kvůli jejich nosnosti nebylo zatím možné umístit do interiéru věže stálou expozici.

Odborníci budou do 17. listopadu pořizovat fotografie pláště věže z vysokozdvižné plošiny. Posléze vyfotografují interiéry. Nasnímání interiéru však bude trvat několik měsíců kvůli tomu, že Prašná brána zůstane otevřená pro návštěvníky.

Prašná brána je jedním ze symbolů Prahy. Začíná jí Celetná ulice, která tvoří první část Královské cesty vedoucí až na Pražský hrad.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď