Odborníci vrátili tvář ženě z doby bronzové, podle bohaté výbavy patřila k elitě

foto Odborníci vrátili tvář ženě z doby bronzové, podle bohaté výbavy patřila k elitě, 24. května 2022, Brno. Zleva antropoložka Eva Vaníčková z Laboratoře antropologické rekonstrukce Moravského zemského muzea a archeolog Michal Ernée z Archeologického ústavu Akademii věd ČR.

Brno - Odborníkům se podařilo rekonstruovat podobu ženy, která žila ve starší době bronzové a její hrob, odkrytý v Mikulovicích u Pardubic, vynikal mimořádně bohatou výbavou. Unikátem je například jantarový náhrdelník se stovkami korálků. Žena se světlou pletí a hnědýma očima ve své době patřila k elitě. "Zvolili jsme možná lehce povýšený výraz, hlavně kvůli bohatství, které jsme v hrobě našli," řekla novinářům antropoložka Eva Vaníčková z Laboratoře antropologické rekonstrukce Moravského zemského muzea. Spolupracovala se sochařem Ondřejem Bílkem.

Fotogalerie

Několik skupin kostrových hrobů odkrývali archeologové u Mikulovic v letech 2007 až 2009. Záhy se ukázalo, že pohřebiště je mimořádně bohaté na pohřební výbavu. Výzkum přinesl řadu informací o době kolem roku 2000 před naším letopočtem, kdy se rozvíjela ve střední Evropě bronzová metalurgie a dálkový obchod.

"V této klíčové době patřilo území dnešních Čech, spojované s takzvanou únětickou archeologickou kulturou, spolu s oblastmi jižní Anglie a jihovýchodního Španělska k nejvyspělejším oblastem evropského kontinentu a jeho tehdejší obyvatelé udávali po několik staletí tón společenskému, hospodářskému a politickému vývoji celé širší střední Evropy," uvedl ředitel muzea Jiří Mitáček.

Důkazem bohatství a dálkového obchodu je právě jantar z Baltu na ženině náhrdelníku. "Jde o naprosto unikátní šperk, který mezi nálezy z této doby nemá obdoby," uvedl archeolog Michal Ernée z Archeologického ústavu Akademie věd ČR. „Radiokarbonové datování provedené v laboratoři v Mannheimu klade hrob do rozmezí let 1880 až 1750 před Kristem,“ doplnil archeolog.

Žena zemřela zhruba v 35 letech, patrně se narodila a žila celý život v okolí Mikulovic, které tehdy podle archeologa nejspíš byly uzlovým bodem na nějaké dálkové obchodní trase. Šlo o drobnější ženu s trochu maskulinními rysy - výraznou bradou a široce posazenýma očima. Kromě náhrdelníku měla také pět bronzových náramků, tři bronzové jehlice a dvě zlaté záušnice.

Rekonstrukci ženiny podoby, včetně replik všech šperků, bude Akademie věd ČR využívat pro popularizační účely při různých akcích a krátkodobých výstavách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď