Odborníci: Plynovod Gazela pomohl různorodosti dodávek do ČR

foto Plynovod Gazela. Vysokotlaká linie, jež vede po trase z Mostecka na Tachovsko, napojila ČR na zemní plyn z nových ruských zdrojů, který do Evropy proudí plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. Na snímku je hraniční předávací stanice u Přimdy.

Praha - Plynovod Gazela pomohl různorodosti dodávek zemního plynu do Česka. Shodli se na tom odborníci a analytici, které oslovila ČTK. Provoz Gazely byl zahájen před pěti lety 14. ledna 2013. Provozovatelem plynovodu je skupina Net4Gas, která je výlučným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR.

Mluvčí Net4Gas Zuzana Kučerová ČTK sdělila, že společnost nezveřejňuje údaje o přepravě plynu u konkrétních plynovodů, oznamuje pouze tranzitní toky plynu na vstupních a výstupních místech do a z české přepravní soustavy. Podle webu Net4Gas teče v posledních letech většina plynu z Česka výstupním bodem Waidhaus do Německa. V loňském roce to podle předběžných dat firmy bylo zhruba 21 miliard metrů krychlových, meziročně o 0,7 procenta více. Kučerová uvedla, že převážná část plynu proudící přes Waidhaus tekla právě Gazelou.

Maximální roční přepravní kapacita Gazely činí 33,5 miliardy metrů krychlových. Odborníci uvedli, že plynovod má strategickou roli v případě přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu, což se stalo v roce 2009, a také přes Bělorusko. Podle dat Energetického regulačního úřadu Češi předloni spotřebovali 8,26 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 8,5 procenta více. Tranzit plynu přes Česko do zahraničí v roce 2016 klesl meziročně o 15 procent na 35,6 miliardy metrů krychlových.

Podle analytika Petra Hlinomaze nemělo spuštění plynovodu Gazela na spotřebu plynu v Česku žádný vliv, příliš se podle něj nezměnily ani poměry mezi dovozem a vývozem komodity. "Změnil se však směr stávajících toků plynu v plynárenské soustavě z východozápadního na severojižní. Plynovod Gazela hraje z toho pohledu větší roli spíše v kontextu toků a zásobování plynem širšího regionu střední Evropy a snížením nebezpeční výpadu dodávek plynu tekoucího přes Ukrajinu," dodal.

S tím souhlasí také Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS. Česko by však podle něj mělo mít zájem, aby stávající trasa pro tranzit plynu přes Ukrajinu zůstala alespoň částečně zachována z důvodu diverzifikace dodávek. "Kapacita západního směru je pro potřeby ČR dostatečná, trasa z východního směru je již spíše doplňková," dodal.

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml připomněl, že Gazela byla vybudována jako tranzitní plynovod. "S českou soustavou je však propojen na čtyřech bodech pro případ nouze, což zvyšuje bezpečnost zásobování České republiky zemním plynem," uvedl.

"Důležitá tranzitní země má vyšší energetickou bezpečnost a spolehlivost zásobování, než země takříkajíc ´na konci roury´. To se v minulosti již několikrát projevilo. Čeští odběratelé plynu si již ani nepamatují, že by byli ve své spotřebě nějak omezováni. A to ani v situacích, kdy byla zcela zastavena přeprava plynu přes Ukrajinu," dodal analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Plynovod Gazela začíná v Brandově na Mostecku, kde do ní prostřednictvím severoněmeckého plynovodu Opal vstupuje ruský plyn dopravený po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream. Přes území Ústeckého a Plzeňského kraje surovina putuje potrubím o průměru 1,4 metru. V Přimdě na Tachovsku pak plynovod vyúsťuje do jihoněmecké přepravní soustavy Megal. Podle dřívějších informací investoval Net4Gas do jeho stavby zhruba deset miliard korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď