Odborníci: Ledviny mohou přestat fungovat z 90 procent, aniž by byly příznaky

foto CT snímek ledvin - ilustrační foto.

Praha - Ledviny mohou přestat fungovat i z 90 procent, aniž by měl nemocný příznaky. Později se mohou projevit otoky očních víček nebo kotníků, únava, ale také zažívací potíže nebo problémy s močením. Prevencí je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dostatek tekutin, pohyb a méně soli. Jeho odborníci to uvedli v tiskové zprávě k dnešnímu Světovému dni ledvin.

"Až 10 procent populace se léčí s chronickým onemocněním ledvin. O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů až do chvíle, kdy s akutními problémy navštíví lékaře," uvedl SZÚ. Mezi příznaky chronického onemocnění ledvin kromě otoků, únavy, snížené výkonnosti nebo poruchy soustředění patří také ztráta chuti k jídlu či jiné zažívací potíže nebo pocení. Často se projeví také problémy s močením, buď snížená tvorba moči, až zastavení pocení nebo naopak zvýšené močení či častější potřeba v nočních hodinách.

Vyšetření moči by lidé měli podstoupit každé dva roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jejímiž pojištěnci je 60 procent české populace, loni podstoupilo laboratorní vyšetření ledvin 580.000 lidí nad 50 let. Lidé, kterým ledviny selžou, musí podstupovat několikrát týdně přístrojové čištění krve, které jejich činnost nahradí, takzvanou dialýzu. VZP ji loni hradila asi 5900 klientů, zaplatila za ni přes 3,5 miliardy korun. Léčba jednoho stála průměrně 600.000 korun za rok.

Transplantaci ledviny, která pacientům umožní návrat do běžného života, loni podstoupilo 520 pacientů, což je nejvíc od první operace v roce 1966. Náklady VZP na jednu transplantaci byly 569.000 korun, pacient ale dál obvykle nemusí docházet na dialýzu.

Prevencí onemocnění ledvin je podle odborníků SZÚ dostatečný příjem tekutin. Optimální jsou 1,5 až dva litry, případně více podle klimatických podmínek, fyzické aktivity nebo akutního horečnatého onemocnění. Vhodná je podle SZÚ voda z kohoutku, neslazené minerální vody, které je ale potřeba střídat, ovocné šťávy nebo džusy ředěné s vodou alespoň v poměru 1:1, ovocné čaje nebo neochucené mléko.

Na zdraví ledvin má vliv také solení. Celkové přijaté množství by nemělo přesáhnout pět gramů za den, většinu obsahují už hotové potraviny. "Dosolujeme jídlo maximálně jedním gramem kuchyňské soli za den, což představuje asi množství odpovídající špičce čajové lžičky," uvedl SZÚ.

Omezit by lidé pro zdraví ledvin i dalších orgánů měli i příjem cukru. Doporučení Světové zdravotnické organizace je méně než 24 gramů jednoduchých cukrů za den, což odpovídá šesti kostkám cukru. Ten je ale stejně jako sůl obsažený i v hotových potravinách nebo ovoci. Jako pravidelnou pohybovou aktivitu odborníci doporučují dospělým nejméně 30 minut svižné chůze každý den nebo 150 minut cvičení střední intenzity za týden, dětem nad šest let pak hodinu aktivního pohybu denně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď