Odborníci dokončují restaurování Sněmovního sálu v kroměřížském zámku

foto Zrestaurovaný Sněmovní sál kroměřížského zámku, 21. března 2023, Kroměříž. Zámek je památkou UNESCO.

Kroměříž - Odborníci dokončují restaurování Sněmovního sálu v kroměřížském zámku, který je památkou UNESCO. Znovu přístupný bude od 31. března, na kdy zámek plánuje zahájení turistické sezony. Otevřena bude i zrekonstruovaná zámecká obrazárna. V květnu by měly skončit stavební práce na třetí etapě opravy střechy zámku, k nimž využívali stavbaři také jeřáb. Novinářům to dnes řekl ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.

Fotogalerie

"Dokončujeme detaily Sněmovního sálu, dozlacuje se, dodělávají se zabezpečovací čidla a podobné věci. A také uklízíme po stavbě. Nádvoří se čistí po jeřábu. Pevně věřím, že na hlavní sezonu už bude kompletní zámek k dispozici pro návštěvníky bez stavebního omezení," řekl Uhlíř.

Restaurování Sněmovního sálu, ve kterém režisér Miloš Forman v 80. letech minulého století natáčel některé scény filmu Amadeus, začalo předloni. Odborníci v něm renovovali nástropní obrazy, restaurovali také zlacení nebo štukovou výzdobu. Sněmovní sál získal svůj název v roce 1848, kdy hostil zasedání rakouského říšského sněmu.

Zámecká obrazárna v Kroměříži nabízí po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v České republice. Vystavuje desítky děl, mezi nimi například i obrazy Tiziana, van Dycka a Cranacha staršího. Na letošek podle Uhlíře připadá 350. výročí pořízení obrazové sbírky. Poslední etapa jejích úprav začala loni. "Obrazárna bude vybavena novým osvětlením, zatemněním a návštěvníci můžou mít dokonalý prožitek z této unikátní sbírky," uvedl Uhlíř.

Po více než dvou letech skončí na zámku též rekonstrukce střechy a krovů. Hotové jsou tři etapy, čtvrtou chystá správa památky na další léta. Úpravy Sněmovního sálu, obrazárny i střechy jsou součástí několikaletého projektu obnovy zámku a přilehlé Podzámecké zahrady, která je taktéž památkou UNESCO. Celkové náklady jsou asi čtvrt miliardy korun, evropská dotace činí 226 milionů korun. Jeho součástí byly například také rekonstrukce Mlýnské brány nebo obnova vodního systému v Podzámecké zahradě.

Kromě dokončení oprav střechy chystá zámek do budoucna podle Uhlíře i novou prodejnu suvenýrů, pokladnu a také otevření sklepů z nádvoří zámku s novým prohlídkovým okruhem. Pravděpodobně příští rok by si lidé měli poprvé prohlédnout expozici biskupské gardy v Mlýnské bráně, která s budovou zámku sousedí. Na zámek loni zavítalo přibližně 65.000 návštěvníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď