Odbornice: Průmyslový design snižuje náklady, nejde jen o vzhled

foto Ilustrační foto - Německá společnost Schunk představila 7. října 2019 na brněnském výstavišti pětiprstou uchopovací ruku Schunk SVH.

Brno - České průmyslové firmy už v zahraničí nemohou konkurovat cenou svých výrobků, pomoci jim ale může investice do průmyslového designu. Ten zdaleka nezahrnuje pouze vzhled výrobku, řekla ČTK na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně vedoucí oddělení Design pro konkurenceschopnost agentury CzechTrade Zuzana Sedmerová.

"Design je tou přidanou hodnotou, která, pokud je zařazena do inovačního procesu včas, může přinést hodně inovativních řešení. Dokáže například ušetřit dodavatelské firmě náklady," uvedla Sedmerová, která dnes na veletrhu přednášela na semináři o průmyslovém designu.

Uvedla příklad společnosti vyrábějící nemocniční postele. Jejich sestavení bylo tak složité, že ke koncovému zákazníkovi jezdili s výrobkem čtyři zaměstnanci, aby postel smontovali.

"Problém byl, že firma exportovala do Ruska, což znamenalo obrovské náklady na cestu všech zaměstnanců tam a zpět. Designér ale vymyslel takové zlepšení výrobku, které přepravu zlevnilo a zjednodušilo finální sestavení natolik, že si postel zákazník mohl po krátkém školení na dálku montovat sám," řekla Sedmerová.

CzechTrade podle ní přispívá malým a středním firmám polovinu z nákladů na služby průmyslového designéra. "Ideální je konzultovat s designérem ještě předtím, než svůj výrobek v zahraničí nabídnou. Designér udělá analýzu stávajícího produktu, analýzu konkurenčního prostředí. Navrhne řešení, vytvoří návrhy, případně 3D prototyp, ale dodá i finanční analýzu, aby měla firma představu, kolik ji změna bude stát," uvedla Sedmerová.

Průmyslový design dokáže u výrobku pomoci s mnoha aspekty od praktičnosti až po snadné užívání, na zahraničním trhu podle ní může bodovat i atraktivní vzhled, který výrobek odliší od srovnatelné konkurenční nabídky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď