Odborné týmy pražského Spolu a Pirátů se sejdou na začátku ledna

foto Ilustrační foto - Zástupce Spolu Zdeněk Zajíček přichází na povolební vyjednávání mezi koalicí Spolu a Piráty, 26. září 2022, Praha.

Praha - Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti začnou opět jednat o možné koalici na magistrátu. Vyjednávací odborné týmy se sejdou na začátku ledna příštího roku a začnou projednávat programové body. ČTK to sdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). Strany společně ještě s hnutím STAN vyjednávaly o možné koalici od zářijových voleb, avšak jednání kvůli rozporům byla asi před dvěma týdny přerušena. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.

"Cílem setkání bylo dohodnout harmonogram jednání a další postup v novém roce. V lednu se setkají gesční týmy a začnou jednat o klíčových bodech pro hlavní město. Vnímám to jako začátek nové etapy vyjednávání," řekl Hřib.

"Během svátků proběhne interní komunikace v jednotlivých klubech a po novém roce se sejdeme v programově-gesčních týmech potenciálních koaličních partnerů. Rozhodující je pro nás prospěch Pražanů, o to více se nyní budeme soustředit na 3K – komunikaci, kompromis a koalici," uvedl dnes Zajíček. Spolu podle jeho slov stále upřednostňuje variantu koalice na vládním půdorysu, tedy s Piráty a STAN.

Vyjednávání o magistrátní koalici začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN. Jednání ale skončila neúspěchem.

V uplynulých dvou týdnech začalo Spolu jednat s ANO o podpoře své menšinové rady. Avšak i tato jednání skončila bez dohody. Strany se neshodly na všech programových bodech, a když chtěly alespoň zvolit nového primátora, nesehnaly dostatek hlasů. Proti dohodě s ANO se postavila senátorka a radní Hana Kordová Marvanová (Spolu).

Komunální volby na magistrát letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď