Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, obviňují se obě strany

foto Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině na snímku ze 7. srpna 2022.

Kyjev - Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny v pondělí znovu přicházely zprávy o ostřelování, informovala ruská služba stanice BBC. Z ostřelování se obvinily navzájem ukrajinská i ruská strana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezinárodní společenství vyzval, aby zajistilo ochranu elektrárny, a předešlo havárii v zařízení.

Představitelé proruské správy městě Enerhodar, kde se největší evropská atomová elektrárna nachází, informovali o sérii výbuchů ve městě i v okolí zařízení. "Ukrajinské ozbrojené síly vedou masivní palbu z dělostřeleckých systémů. V Enerhodaru byly zaznamenány výbuchy v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny, u obytných částí města a v průmyslové zóně," uvedla podle BBC tisková služba proruské správy. Proruské úřady zároveň uvedly, že palba přišla z opačné strany řeky Dněpr, kde se nachází Nikopol.

Šéf nikopolské správy Jevhen Jevtušenko naopak z ostřelování obvinil Rusy. "Přátelé, na protějším břehu pokračuje inscenace ruských vojsk pod názvem 'Ukrajinské ozbrojené síly ostřelují město Enerhodar z města Nikopol. Ve skutečnosti ostřelování provádějí ruští vojáci," napsal Jevtušenko na sociální platformě Telegram.

"Pokud svět nyní nenajde dostatek síly a odhodlání, aby ochránil jednu jadernou elektrárnu, bude to znamenat, že prohrál. Prohrál s teroristy a nedokázal čelit jejich jadernému vydírání," okomentoval dnes situaci kolem elektrárny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém nočním projevu k národu dodal, že pokud svět nyní selže, mohl by se z toho stát nebezpečný precedent.

"Rusové si myslí, že ostřelováním Záporožské JE (jaderné elektrárny) donutí svět, aby plnil jejich podmínky," napsal na twitteru šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

OSN dnes podle Reuters uvedlo, že může poskytnout logistickou a bezpečnostní podporu delegaci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která usiluje o přístup do zařízení. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric dodal, že jeho organizace je s MAAE v úzkém kontaktu, s její případnou návštěvou ale musí souhlasit jak Rusko, tak Ukrajina. MAAE dříve varovala před možnou katastrofou v elektrárně. Jaderní experti se obávají, že by boje mohly poškodit bazény s vyhořelým palivem nebo reaktory, píše Reuters.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár.

Situace se vyostřila v posledních dnech, kdy je z blízkosti elektrárny pravidelně hlášeno ostřelování. Kyjev tvrdí, že na zařízení útočí Rusové, kteří z případných následných výpadků elektřiny zamýšlejí obvinit Ukrajinu, poznamenala agentura Reuters. Ukrajinští představitelé rovněž uvádějí, že ruské síly využívají atomovou elektrárnu jako krytí, zatímco bombardují nedaleká ukrajinská města. Moskva naopak viní z útoků ukrajinské síly.

Generální tajemník OSN António Guterres před několika dny vyzval k vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny, Rusko to ale odmítlo. Bezpečný chod Záporožské jaderné elektrárny dnes podle agentury Interfax s Guterresem telefonicky projednával ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pak podle Reuters ujišťovala, že Rusko "udělá vše nezbytné", aby umožnilo odborníkům MAAE návštěvu zařízení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 7. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď