Sněžení od rána komplikovalo dopravu na jižní Moravě

foto Silné sněžení v části Jihomoravského kraje způsobilo 28. listopadu 2021 dopravní komplikace.

Praha - Silné sněžení dnes v části Jihomoravského kraje způsobilo kalamitu. Autobusové linky měly potíže na Blanensku a Znojemsku, zpožďovaly se a do některých obcí nezajížděly, plyne z informací od dopravců a silničářů. Během dopoledne začaly mít problémy také vlaky, kvůli počasí se na krátkou dobu zastavil provoz ve stanici Brno-Královo Pole. Situace se během dne postupně zlepšuje, odpoledne by mělo sněžení na jižní Moravě ustávat, hrozí však tvorba náledí.

Meteorologové v sobotu uvedli, že přes Českou republiky přejde dnes v pásu od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše sněžení, během něhož může napadnout až deset centimetrů sněhu, na horách až 15 centimetrů. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí dnes mezi 06:00 a 20:00.

Jihočeský kraj

Policie na jihu Čech dnes eviduje kvůli počasí asi dvě desítky nehod včetně dvou nehod s účastí sypačů. Od rána sněžilo, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Nehody se obešly bez vážnějších zranění. ČTK to řekla policejní mluvčí Martina Joklová.

"Jeden sypač v obci Dvorec ve směru na Borovany skončil ve stoce, mělo by to snad být bez zranění. Pak máme na Dačicku nehodu sypače s osobní automobilem, kde pro změnu osobní auto skončilo v příkopu. Mělo by tam být snad jen lehčí zranění řidiče osobního auta," řekla Joklová.

Část nehod se podle ní stala kvůli tomu, že řidiči dostali na mokré či zasněžené silnici smyk. Kvůli smyku havaroval také autobus na silnici číslo 3 v obci Střítež na Českokrumlovsku. "Autobus vyjížděl ze zastávky, dostal smyk a narazil do autobusové zastávky," řekla Joklová. Při nehodě se nikdo nezranil. Autobus zablokoval silnici jen částečně, zůstala průjezdná.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes na jihu Čech oblačno až zataženo ze sněžením, odpoledne přeháňky ustanou. Nejvyšší teploty budou od minus jednoho stupně Celsia po dva stupně nad nulou.

Jihomoravský kraj

Silné sněžení dnes v části Jihomoravského kraje způsobilo kalamitu. Autobusové linky měly potíže na Blanensku a Znojemsku, zpožďovaly se a do některých obcí nezajížděly, plyne z informací od dopravců a silničářů. Během dopoledne začaly mít problémy také vlaky, kvůli počasí se na krátkou dobu zastavil provoz ve stanici Brno-Královo Pole. Situace se během dne postupně zlepšuje, odpoledne by mělo sněžení na jižní Moravě ustávat, hrozí však tvorba náledí.

Desítky zásahů mají dnes za sebou jihomoravští hasiči, nejčastěji odstraňují ze silnic větve a stromy, které nevydržely tíhu mokrého sněhu. Policisté ve zvýšené míře vyjížděli k nehodám.

"Především se jednalo o drobné kolize bez vážnějšího zranění. Namrzlé silnice v kopcích dělaly problémy i řidičům nákladních automobilů, kteří je nemohli vyjet a mnohdy celou komunikaci zcela zablokovali," uvedl policejní mluvčí Petr Vala. U Vavřince na Blanensku skončil autobus v příkopu.

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje na svém webu ráno informoval o sněhové kalamitě na Blanensku. Problémy se týkaly nejméně deseti autobusových linek, které obsluhují okolí Blanska a obce v Moravském krasu a na Drahanské vrchovině. Z vlakových linek měly potíže zejména ty mezi Brnem a Tišnovem, stejně jako mezi Brnem a Náměští nad Oslavou.

Komplikace v dopravě a zpoždění spojů musejí očekávat také lidé na Znojemsku. Výrazné zpoždění tam měla hlavně autobusová linka ze Znojma do Hostimi a zpět. Kvůli nesjízdné komunikaci se autobus ráno nedostal ani do Biskoupek na Brněnsku, Němčiček na Znojemsku nebo do Lhoty u Olešnice na Blanensku.

Problémy byly také ve vyšších partiích krajského města, například na silnici mezi Soběšicemi a Útěchovem a také v Kohoutovicích v Žebětínské ulici. Odpoledne už jezdily linky brněnské hromadné dopravy bez mimořádností.

"Pokud někam nutně nepotřebujete vyjet, zůstaňte raději doma. V opačném případě bedlivě sledujte dopravní zpravodajství a jezděte velmi opatrně," uvedl Vala.

Královéhradecký kraj

Řidiči v Královéhradeckém kraji musejí být po dnešním sněžení opatrní zejména při cestě do Krkonoš. Na silnicích nejvyšších českých hor se vytvořila zledovatělá vrstva sněhu, kterou silničáři posypali. Kvůli ledovce byly vpodvečer obtížně s opatrností sjízdné silnice do Malé Úpy a z Vrchlabí do Strážného, uvedli silničáři a policie. V Krkonoších se teplota po celý den držela pod bodem mrazu.

Na zasněžených a kluzkých silnicích se stala řada nehod. "Za posledních 24 hodin evidujeme 37 dopravních nehod," řekla ČTK mluvčí policie Iva Kormošová. Rozbředlý sníh dnes odpoledne ležel především na silnicích nižších tříd. Silnice ve vyšších partiích Orlických hor pokrývala vrstva ujetého sněhu krytá posypem.

Nejvážnější nehoda se dnes stala Hradci Králové ve čtvrti Piletice, kde se srazila dodávka s osobním autem. "Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Všechny zraněné záchranáři převezli do nemocnice," uvedla mluvčí.

Nehody policie evidovala také v Meziměstí a ve Vysokově a Náchodsku, ve Strážném, ve Lhotě u Potšejna na Rychnovsku, v Peci pod Sněžkou, v Malé Úpě, u Rychnova nad Kněžnou nebo v Jaroměři.

V noci na pondělí by se sněžení mohlo v Královéhradeckém kraji objevit místy, na horách by mohlo být sněžení četnější. Teploty by v noci měly klesnout až k minus čtyřem stupňům Celsia a mohlo by se po cenou noc vytvářet náledí.

Liberecký a Ústecký kraj

Silnice na severu Čech jsou dnes ráno po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Sníh se na komunikacích drží jen místy ve vyšších polohách, v nížinách zatím téměř nenapadl. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic.

V Libereckém kraji leží zbytky sněhu na silnici třetí třídy v Kořenově na Jablonecku. V regionu téměř nesněžilo. Meteorologové však očekávají srážky, které přinesou až pět centimetrů sněhu a na horách osm centimetrů, během dne.

V Ústeckém kraji jsou silnice mokré a holé, na Cínovci se může tvořit námraz. "Silnice jsou v podstatě na celém území kraje sjízdné se zvýšenou opatrností," řekl dnes ráno ČTK dispečer ze Správy a údržby silnic. Předpověď meteorologů počítá dnes se sněžením jen ojediněle.

Moravskoslezský kraj

Silnice v kraji zůstávají dál na mnoha místech sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Situace se začala zhoršovat během odpoledne, kdy začalo sněžit. Hlavně na Opavsku a Bruntálsku. Ve vyšších polohách může řidiče překvapit ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Na Opavsku se tvoří mrznoucí mlhy a silnice mohou klouzat. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

"Na několika místech jsme řešili uvízlé kamiony. Na Novojičínsku na silnici 2. třídy uvízl autobus. Všechny takové situace se už podařilo vyřešit a komunikace jsou průjezdné," uvedla.

Na Opavsku leží na silnici ujetá vrstva čerstvého sněhu. Naopak v Ostravě či na Karvinsku jsou silnice sjízdné bez omezení.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí stále do 29. listopadu v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Na této beskydské komunikaci silničáři nesmějí s ohledem na ochranu vody v přehradě Šance používat k údržbě silnic sůl. Vozovku sypou jen drtí. Hlavně po vydatném sněžení je pak cesta hůře průjezdná. Problémy v úseku mívaly v minulosti kamiony, které silnici často ucpaly. Proto tam policie z preventivních důvodů začala vjezd kamionů v zimním období regulovat.

Olomoucký kraj

Dopravu dnes odpoledne komplikuje husté sněžení, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hasiči na několika místech odstraňují ze silnic spadlé stromy, které nevydržely tíhu mokrého sněhu a zlomily se. U Zlatých Hor na Jesenicku se srazil linkový autobus se sypačem, nikdo nebyl zraněn, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hustě sněžit začalo v kraji kolem poledne, napadlo už několik centimetrů sněhu. V nižších polohách jsou hlavní silniční tahy po chemickém posypu převážně holé a mokré. Ve vyšších polohách silnice pokrývá rozbředlý či ujetý sníh. "Vyjíždíme k dopravním nehodám a popadaným stromům, které se pod tíhou mokrého sněhu lámou a zasahují do komunikací či profilu tratě. Dnes máme na kontě 18 zásahů, při nichž jsme stromy odstranili," uvedla Balážová, podle které hasiči kvůli sněhu zasahují ve všech pěti okresech Olomouckého kraje.

Hasiči dnes vyjížděli zatím ke třem dopravních nehodám. "Celkově jsme kvůli první větší sněhové nadílce od pátečních 15:00 do dnešních 14:00 zasahovali u 23 dopravních nehod a 50 technických pomocí, kde jsme řešili hlavně stromy na silnicích. Dvakrát z toho na železniční trati a jedenkrát na drátech elektrického vedení," dodala Balážová.

Pardubický kraj

Pardubický kraj dnes zasáhlo sněžení. Hasiči od rána pomáhali u více než deseti dopravních nehod. Zraněním skončila nehoda u obce Břehy, kde osobní auto narazilo do stromu. Dále hasiči vyprošťovali zapadlá auta a také odstraňovali nalomené větve, které hrozily pádem na chodník či silnici. "Zasahovali jsme například u Třemošnice, ve Vysokém Mýtě, u Bělé nad Svitavou, u Poličky, v Chrudimi," uvedli hasiči.

Rozbředlý sníh zůstával především na silnicích nižších tříd. Vrstva uježděného sněhu dnes odpoledne ležela na silnici první třídy číslo 11 v úseku Jablonné nad Orlicí - Červená Voda. Silničáři tam po pátečním silném sněžení osadili značky nařizující řidičům použití sněhových řetězů.

K dnešnímu večeru by podle meteorologů mělo srážek ubývat. V noci na pondělí by se sněžení mohlo objevit místy, na horách by mohlo být sněžení četnější. Teploty by v noci měly klesnout až k minus čtyřem stupňům Celsia a mohlo by se vytvářet náledí.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou dnes s opatrností sjízdné. V celém kraji od rána sněžilo, vozovky jsou mokré, nebo se slabou vrstvou sněhu. Policisté od rána řešili 23 dopravních nehod, které se obešly bez zranění, sdělila ČTK mluvčí policie Dana Čírtková před 14:00.

"Největší problémy jsou na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Na dálnici D1 měli řidiči problémy na nájezdech, kde se mokrý sníh ujíždí a klouzalo jim to," řekla Čírtková. Kluzkou vozovku hlásili řidiči během dne také na silnici 602 ve Stránecké Zhoři a Velkém Meziříčí nebo nebo na silnici 38 u obce Štoky.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes na Vysočině zataženo. Místy hrozí náledí a zmrazky. Nejvyšší odpolední teploty budou od minus dvou stupňů Celsia po jeden nad nulou. Ranní a dopolední intenzivní sněžení postupně ustává.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď