Od pátku začne v Bavorsku platit nutnost testů pro pendlery z ČR

foto Ilustrační foto - Takzvaný pendler ukazuje knížku přeshraničního pracovníka 21. března 2020 na česko-německém hraničním přechodu na Folmavě.

Berlín - V Bavorsku od pátku začne platit povinné testování lidí, kteří do země dojíždějí za prací či za studiem z rizikových oblastí, tedy i z České republiky. Předpis dnes Bavorsko zveřejnilo v ministerském věstníku. I když povinnost negativního testu začne platit již od pátku, pendleři budou mít na podstoupení prvního rozboru sedm dní, opakovat ho pak budou muset jednou týdně. Testy budou pro zahraniční pracovníky bezplatné, náklady bude hradit bavorská vláda. V Bavorsku budou uznávány i české testy, uvedl na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Novou povinnost pro pendlery z rizikových oblastí ve středu ohlásil bavorský premiér Markus Söder. Rozhodnutí bavorské vlády zdůvodnil tím, že je nezbytné, pokud mají být udrženy otevřené hranice. V posledních dnech Söder opakovaně přirovnával rychlost šíření koronaviru v Česku k explozi. Německý Institut Roberta Kocha (RKI) zařadil Česko na seznam rizikových oblastí 25. září.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka za podstatné označil fakt, že hranice zůstávají otevřené a že výjimky pro pendlery nadále platí.

Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset příslušným bavorským úřadům předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí. Podobně již dříve postupoval bavorský zemský okres Cham, který testy žádal ve dvoutýdenním intervalu, v případě zdravotníků v pětidenním. Nové bavorské vládní nařízení plošně požaduje opakovaní testů minimálně každých sedm dní.

Uznávány jsou rozbory z unijních států, tedy i z Česka, výsledek ale musí být podle nařízení zveřejněném v bavorském ministerském věstníku uveden v německém, případně v anglickém jazyce. Lidé, kteří do Bavorska dojíždějí za prací či za studiem ze zahraničí, mají rovněž povinnost oznámit tamním úřadům, pokud se u nich objeví symptomy podobné nemoci covid-19.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď