Od pátku se mohou k očkování registrovat i všichni zdravotníci

foto Premiér Andrej Babiš (uprostřed) navštívil 13. ledna 2021 záložní nemocnici v Brně. Druhý zleva na snímku je ministr zdravotnictví Jan Blatný a dále zprava jsou vedoucí vedoucí ústavní lékárny FN Brno a koordinátorka distribuce vakcín pro Jihomoravský kraj Šárka Kozáková a vedoucí nemocniční lékárny Ústřední vojenské nemocnice Michal Kočí.

Praha - Od pátku se budou hlásit k očkování proti covidu-19 přednostně spolu se seniory nad 80 let i všichni zdravotníci a zaměstnanci v sociálních službách pečující o seniory. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nehrozí nedostatek materiálu pro očkování, mezi regiony jsou ale velké rozdíly. Vláda nařídila, aby všechna vakcinační centra povinně hlásila naočkované lidi ten samý den do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a evidovala elektronicky vydávání a pohyb vakcín.

S očkováním proti nemoci covid-19, způsobené novým typem koronaviru, začali zdravotníci v Česku 27. prosince. Přednostně vakcínu dostávají lékaři a senioři v domovech důchodců. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že z očkovacích center bylo nahlášeno 61.474 lidí očkovaných proti covidu-19. Podle něho se odhaduje, že reálně jich je už 70.000 až 75.000.

Do evidence zájmu o očkování se budou senioři nad 80 let moci hlásit od pátku, po víkendu je doplní zdravotníci. V prioritní skupině pro přednostní očkování je podle nové metodiky 838.000 lidí. Proti verzi před připomínkami je jich o 200.000 více.

Podle Blatného nelze v žádném případě tolerovat, aby se někdo dostal neopodstatněně k vakcíně dřív než jasně vymezené prioritní skupiny seniorů či zdravotníků. Ministr tak reagoval na zprávu serveru Seznam Zprávy, že Státní zdravotní ústav rozdělil tisícovku vakcín proti nemoci covid-19 mezi své zaměstnance, ale i jejich příbuzné. Blatný si kvůli tomu předvolá ředitele ústavu Pavla Březovského.

Některé nemocnice používají k registraci termínu pro antigenní test na koronavirus nástroj Reservatic, který podle serveru iROZHLAS.cz posílá informace o uživatelích také internetovým firmám, aby mohly lépe cílit reklamu. Blatný ale vyloučil možnost, že rezervační systém na očkování bude předávat data dál komerční sféře, ochrana dat je podle něj zajištěna. Podle Jana Ryšavého z centrálního řídícího týmu ministerstva zdravotnictví bude dodavatel muset způsoby registrace prověřit, uvedl server.

Hamáček po dnešním jednání Ústředního krizového štábu, jemuž předsedá, uvedl, že v ČR jsou zásoby injekčních stříkaček pro očkování na 65 dní. Analýza ministerstva průmyslu, kterou si krizový štáb zadal, ale odhalila disproporce v zásobách jednotlivých krajů. Pokud v některém regionu bude nedostatek materiálu, měl by se obrátit na ministerstvo zdravotnictví a získá zápůjčku z některé fakultní nemocnice, dodal Hamáček.

Materiál pro očkování by si podle strategie očkování měly především zajistit nemocnice, vyplývá z verze národní vakcinační strategie zveřejněné k 22. prosinci. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové je standardní, že materiál si nakupují očkující subjekty samy. Další miliony stříkaček a jehel mají přijít ze společné objednávky EU, dodávka z Číny zatím nedorazila. Objednávka Správy státních hmotných rezerv má dorazit na konci ledna.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno téměř 856.000 případů této choroby. V úterý přibylo 10.725 nových potvrzených případů, zhruba o třetinu méně než před týdnem. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí protiepidemická opatření, dnes klesl z úterních 84 bodů na 81 bodů. Je tak nejnižší od začátku roku, ačkoli se stále drží na úrovni nejvyššího stupně pohotovosti. Ministerstvo zdravotnictví v současnosti dokončuje návrh změn systému PES, který chce příští týden představit vládě a sněmovnímu zdravotnímu výboru.

Kvůli stále vysokým počtům nakažených platí v Česku řada omezení, mimo jiné jsou zavřené restaurace a některé obchody. Blatný dnes uvedl, že vláda příští týden asi upraví seznam nezbytného zboží, které mohou nabízet obchody. Chce zachovat pravidlo, že velké obchody nesmí prodávat zboží, na které se specializují malé prodejny, které mají kvůli opatřením proti covidu-19 zavřeno.

Deník Blesk dnes uvedl, že bývalý prezident Václav Klaus v úterý strávil více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze a neměl roušku. Personál podniku deníku řekl, že si Klaus šel pro jídlo a potřeboval si zajít na toaletu. Bývalý prezident, který je odpůrcem protiepidemických opatření vlády, si nemyslí, že by jeho chování mělo špatný vliv na veřejnost. Svůj přístup označil za formu občanské neposlušnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď