Od čtvrtka uvidí lidé v pražské zoo mláďata ohroženého tygra

foto Dvě mláďata tygra malajského, která se začátkem října narodila v pražské zoologické zahradě a podle zjištění chovatelů jsou novými přírůstky samička a sameček. Matkou koťat je jedenáctiletá Banya, která je v pražské zoo od roku 2007. Otcem je o rok mladší samec Johann.

Praha - Dvě nedávno narozená mláďata ohroženého tygra malajského uvidí návštěvníci pražské zoo poprvé ve čtvrtek. Obě tygřata již vidí a jsou zdravá, ačkoli zvláště o život samičky měli chovatelé obavy. Tygřice je od narození drobnější než její bratr. Váží pod čtyři kilogramy, kdežto sameček již přes pět kilogramů. Oznámila to dnes Alena Šteffelová z tiskového oddělení zoo.

Jedenáctiletá matka koťat Banya se o své potomky vzorně stará a pravidelně je kojí. Tygřata se již batolí po expozici, ale před zraky návštěvníků byla zatím skryta. "Banya brzo po porodu přenesla svá mláďata z porodního boxu do expozice a na přítomnost lidí reagovala nervózně. Proto jsme část pavilonu uzavřeli, a návštěvníci tak tygřata mohou vidět teprve nyní," sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Tygřata se narodila 3. října. Samička byla od začátku menší než sameček a měla také zdravotní problémy. Po léčbě antibiotiky ale naštěstí potíže po pár dnech odezněly. Váhovou ztrátu malá tygřice podle kurátora savců Pavla Brandla zatím nedohnala, ale obě mláďata jsou veselá a začínají se projevovat jako šelmy. "Už je láká maso. Přestože ještě nemají zuby, alespoň jej olizují," uvedla Šteffelová. Jména zatím tygřata nemají, vychovatelé jim je teprve musejí vybrat.

Odchov tohoto ohroženého poddruhu tygra je podle ředitele zoo Bobka velmi složitý. "Naposledy se v Evropě podařil před čtyřmi roky v Halle. V přírodě přitom přežívají už jenom poslední dvě až čtyři stovky tygrů malajských," doplnil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď