Od Austrálie po Švédsko se konaly stávky za ochranu klimatu

foto Studentská demonstrace za ochranu klimatu v Londýně na snímku z 24. května 2019.

Canberra/Berlín/Stockholm - Statisíce mladých aktivistů od Austrálie a Nového Zélandu po Německo, Francii či skandinávské země se dnes zapojily do druhé globální stávky za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Připojili se k nim i mladí lidé v České republice. Podle agentury DPA se dnes manifestace konaly na více než 1600 místech světa ve více než 120 zemích. Jenom v Německu se demonstrovalo ve 218 městech, což bylo podle DPA nejvíc na světě.

Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny.

"Znepokojují mě všechna ta přírodní neštěstí. Pokaždé, když se rozpoutá velký lesní požár, může vyhynout další živočišný druh," uvedla 13letá Nina Pasqualiniová na demonstraci v Melbourne. "Vláda nedělá dost. Pro mladší generace je to děsivé," dodala dívka, která na protestní akci přišla s transparentem, jenž vyzýval k zastavení příprav na otevření nového uhelného dolu v Austrálii.

Vědecké studie varují, že globální oteplování způsobené skleníkovými plyny má za následek častější vlny sucha a veder, tání ledovců, stoupající hladiny moří a ničivé povodně. Například australský meteorologický úřad v březnu oznámil, že země právě prožila nejteplejší léto za dobu pořizování záznamů.

V Evropě se ekologické stávky uskutečnily v době voleb do Evropského parlamentu, které začaly ve čtvrtek.

Mnohatisícové manifestace se uskutečnily v Německu, například v centru Hamburku se sešlo až 17.000 demonstrantů. V Berlíně policie účast na odpoledním shromáždění před Braniborskou branou odhadla na 10.000 stávkujících. Ve Frankfurtu nad Mohanem školáci před sídlem Evropské centrální banky (ECB) demonstrovali s požadavkem, aby banka přestala financovat průmyslová odvětví, která znečišťují přírodní prostředí.

Tisícovky mladých lidí se odpoledne sešly také v centru Paříže před budovou opery. Okolní ulice byly uzavřeny. Mladí demonstranti se pak vydali na průvod metropolí. Mladí vyšli do ulic také ve Štrasburku, Montpellier, Toulouse nebo Bordeaux.

Švédská aktivistka Greta Thunbergová hovoří na studentské demonstraci ve Stockholmu na snímku z 24. května 2019. Thunbergová dnes osobně podpořila demonstranty ve Stockholmu. "Stojíme před existenciální krizí. Musíme vnímat změny na všech úrovních společnosti," řekla 16letá aktivistka po protestním průvodu ve švédském hlavním městě. "Nacházíme se v nouzové situaci, ale nechováme se tak," zdůraznila Thunbergová, podle níž i ve Švédsku dál rostou emise. Poukázala také na to, že se staví nová letiště a další jsou rozšiřována.

To, že nyní statisíce dětí a mladistvých na celém světě demonstrují za klima, je podle Thunbergové neuvěřitelné. Vyzvala dospělé, aby se k boji za klima připojili. "Víme, že své děti milujete nade vše. Ale momentálně to tak nevypadá," řekla aktivistka. "Prosíme vás dospělé, dejte nám budoucnost!" dodala dívka, podle níž mladá generace potřebuje pomoc starších víc než kdykoli dřív.

Demonstrovalo se například také v Dánsku, kde se dnes uskutečnila téměř třicítka protestů. Čtrnáct demonstrací se uskutečnilo v Turecku, i když například v Istanbulu se podle agentury DPA sešlo jen kolem 80 dětí a mladistvých.

V Praze se dnes stávka studentů soustředila hlavně na Malostranské náměstí, ale konala se také v řadě dalších českých měst.

Poslední mezinárodní koordinovaná stávka za lepší ochranu klimatu se konala 15. března a zúčastnilo se jí odhadem 1,6 milionu studentů ze 125 zemí světa, napsal zpravodajský server BBC.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď