Od 26. dubna se kompletně otevřou školky v některých krajích

foto Děti ve školce. Ilustrační foto.

Praha - Od pondělí 26. dubna se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100.000 obyvatel. Aktuálně jde o Karlovarský a Královéhradecký kraj. Týká se to i dětských skupin a lesních školek, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Děti v mateřských školách v krajích s nízkým přírůstkem nákazy nebudou muset nosit roušky, nebudou se ani testovat na koronavirus. Platit to v těchto regionech bude i pro předškoláky, kteří do školek docházejí už od minulého pondělí a testovat se teď musejí.

Zatímco na twitteru Arenberger zopakoval, že i otevření dětských skupin se týká až pondělní termín, v tiskové zprávě vláda uvedla, že činnost dětských skupin v Karlovarském a Královéhradeckém kraji bude povolena už od této středy. "V ostatních regionech bude povolena jen pro děti, které nejpozději k 31. srpnu 2020 dosáhly pátého roku věku, nebo pro poskytování služby péče o dítě rodičům vybraných profesí a zaměstnavatelů," uvedl kabinet.

"V regionech, ve kterých ministerstvo zdravotnictví dovolí plnou přítomnost v mateřských školách, nebudou vyžadovány roušky a nebude ve školkách probíhat testování," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Arenberger nevyloučil to, že by se příští týden mohly otevřít školky i v dalších krajích, například v Plzeňském. Vláda zasedne ještě ve čtvrtek, posoudí koronavirové statistiky a finálně oznámí regiony, v nichž se mateřské školy kompletně otevřou.

Od pondělí 26. dubna se také obnoví praktická výuka ve středních školách a praktická a klinická výuka v posledních ročnících vysokých škol.

Původní plán ministerstva školství počítal s obnovením praktické výuky v první fázi znovuotevírání škol. Vláda ale 6. dubna tuto fázi rozdělila na dvě části. V první se od 12. dubna vrátili žáci prvního stupně základních škol k rotační výuce a do školek předškoláci a mladší děti rodičů například zdravotníků či učitelů. V druhé části této fáze se od dnešního dne měla obnovit praktická výuka středoškoláků a posledních ročníků vysokých škol. Minulý týden ale vláda tento krok na doporučení epidemiologů odložila.

"Je to o týden později, ale epidemická situace se zlepšila, podmínky nastaly a žáci se mohou vrátit," řekl Plaga.

Od soboty bude spuštěno plošné testování studentů, kterým bude od pondělí umožněno zúčastnit se výuky na vysokých školách, uvedla vláda. "Testování nejméně jednou za sedm dní bude jednou z podmínek účasti na prezenční výuce, i v tomto případě platí výjimky pro kompletně očkované či osoby, které prodělaly covid-19 v posledních 90 dnech," sdělil kabinet.

Testování zajistí přímo vysoká škola, nebo si bude moci student přinést vlastní test z autorizovaného testovacího místa. "Tato povinnost se nebude vztahovat ani na účastníky individuálních konzultací či individuální výuky," dodala vláda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď