Will Smith na pódiu udeřil moderátora Oscarů za vtip o manželce

foto Při předávání filmových cen Oscar americký herec Will Smith (vpravo), který získal cenu pro nejlepšího herce, vstal ze svého místa v sále a na pódiu udeřil do tváře moderátora a komika Chrise Rocka (vlevo). Reagoval tak na vtip o oholené hlavě své manželky Jady Pinkettové-Smithové, která je nemocná. Za své jednání se později opakovaně omluvil. 

Los Angeles - Při předávání filmových cen Oscar americký herec Will Smith, který získal cenu pro nejlepšího herce, vstal ze svého místa v sále a na pódiu udeřil do tváře moderátora a komika Chrise Rocka. Reagoval tak na vtip o oholené hlavě své manželky Jady Pinkettové-Smithové, která je nemocná. Za své jednání se později opakovaně omluvil. Pořadatel Oscarů na twitteru napsal, že "neschvaluje jakoukoli formu násilí" a později doplnil, že čin odsuzuje. Navíc zahájil formální přezkum incidentu.

Komik Rock během večera bavil hosty v sále četnými vtipy. Na adresu Pinkettové-Smithové zažertoval, že se těší na roli v pokračování filmu G. I. Jane. Odkazoval tak na její velmi krátký sestřih vlasů, jaký měla rovněž herečka Demi Mooreová jako hlavní představitelka ve zmiňovaném filmu z roku 1997. Žert se ovšem ukázal jako nemístný, protože Smithova manželka trpí alopecií, což je nemoc způsobující vypadávání vlasů.

Smith dal Rockovi nejprve facku, pak na něj již ze svého místa dvakrát zařval "neber si do své hnusné huby jméno mojí ženy!". Stanice ABC, která celý večer živě přenášela, stihla vypnout zvuk, než se sprostá urážka dostala do éteru.

Za své chování se pak Smith omluvil, když šel na pódium převzít cenu za ztvárnění Richarda Williamse, otce slavných tenistek. "Richard Williams byl urputným ochráncem svojí rodiny," řekl Smith při děkovném proslovu zjevně s odkazem na incident, který podle médií velmi poznamenal atmosféru v sále Dolby Theatre. Herec se pak omluvil filmové akademii a vyjádřil naději, že jej pozve na udílení zlatých sošek i příští rok.

"Akademie netoleruje násilí v jakékoli formě. Dnes večer s potěšením oslavíme naše vítěze 94. Oscarů, kteří si zaslouží tento okamžik uznání od svých kolegů i milovníků filmu z celého světa," napsal pořadatel na twitteru. Později v prohlášení uvedl, že posoudí možné důsledky incidentu v souladu s pravidly organizace a zákony Kalifornie.

Rock nepodal na Smithe trestní oznámení, uvedla podle AFP losangeleská policie.

Rock moderoval Oscary už dvakrát, v roce 2005 jej diváci hodnotili jako průměrného. V roce 2016 Rock, který je černoch, obvinil akademii, že při oceňování nejsou lidé tmavé pleti dostatečně zastoupeni.

Letošní filmovou cenu Oscar za nejlepší film vyhrál snímek V rytmu srdce, za nejlepšího herce v hlavní roli Will Smith, mezi herečkami zvítězila Jessica Chastainová. Jane Campionová dostala Oscara za nejlepší režii za psychologický western Síla psa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď