Ocenění Senior Prix obdržel mj. herec Jiří Dušek

foto Herec Jiří Dušek pózoval 8. února 2019 v Brně fotografovi České tiskové kanceláře.

Praha - Ocenění Senior Prix jako poděkování za celoživotní uměleckou činnost dnes obdrželi od Nadace Život umělce mimo jiné herec Jiří Dušek a herečka Jaroslava Tvrzníková. Dalšími laureáty jsou herečka Jana Smrčková, herec Jiří Klem, herec a výtvarník Tomáš Šolc, sólista baletu Pavel Ždichynec a choreografka a baletka Hana Machová-Jureczková. Ocenění předal na slavnostním aktu na Novotného lávce v Praze prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Senior Prix Nadace Život umělce každoročně uděluje hercům, tanečníkům, operním, populárním i sborovým zpěvákům, orchestrálním i sólovým umělcům. Nominace navrhují profesní organizace, které jsou zřizovateli nadace. V minulých letech si ocenění převzali třeba Libuše Švormová, Stella Zázvorková, Josef Abrhám, Lubomír Lipský, Hana Zagorová či Waldemar Matuška.

"Slavnostní předávání se letos nekoná v klasické podobě. Abychom co nejvíce eliminovali riziko přenosu nákazy covid-19, místo jedné akce se koná pět menších setkání s oceněnými," sdělila Dagmar Hrnčířová, ředitelka Nadace Život umělce.

Sérii slavnostních předávání zahájily 22. listopadu odborový svaz orchestrálních hudebníků ČR a Asociace hudebních umělců a vědců, odborový svaz profesionálních zpěváků ČR předal ocenění 24. listopadu. Poslední setkání s nominovanými na návrh Svazu autorů a interpretů se uskuteční 13. prosince.

"Ceny jsou naprosto výjimečné v tom, že oceňují umělce napříč celým spektrem oborů. Nejsou mezi nimi činěny rozdíly," podotkl k Senior Prix Oldřich Smola, předseda správní rady nadace.

Na návrh Asociace hudebních umělců a vědců obdrželi letos ocenění skladatel a dirigent Ivo Bláha, violoncellista Mikael Ericsson, fagotista a dirigent Zdeněk Gregor, houslista, klavíristka a dirigent Stanislav Horák a pozounista a skladatel Jaroslav Zeman. Na návrh odborového svazu orchestrálních hudebníků získaly ocenění violoncellistky Libuše Olivová a Zdena Drnovská a houslisté Josef Riedlbauch a Karel Hejduk.

Na návrh správní rady nadace se dostalo ocenění i fagotistovi Františku Červenkovi. Na návrh Odborového svazu profesionálních zpěváků cenu za celoživotní uměleckou činnost obdrželi sopranistky Libuše Smrčková, Libuše Šalamounová, Kateřina Říhová, Jitka Pokorná nebo tenorista Petr Provazník.

Nadace Život umělce byla založena v červnu roku 1992 na půdě kolektivního správce Intergram. Jejím hlavním cílem je všestranná aktivní podpora výkonných umělců a širokého spektra umělecké jevištní tvorby. Od koncertů přes divadelní inscenace až po taneční představení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď