Brno - Nábytek, svítidla, ale i návrh katamaránu vystavují v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Architektonické a designérské duo získalo cenu Czech Grand Design 2021. Možnost uspořádat výstavu, která potrvá zhruba rok, je součástí ocenění. Zároveň připomíná 150 let brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.
Nejde o retrospektivu, spíše "výřez" z díla, jeden bod nebo mezník na životní lince, řekl dnes novinářům Žák.
Kolekce obou designérů se vznášejí v muzeu na černých kruhových platformách zavěšených ve sloupci pod světlíkem. Obrazně řečeno, jde o designové nebe, uvedl ředitel Moravské galerie Jan Press.
Vrtiška a Žák v minulosti navrhovali sportovní stadion, interiéry bytů a kanceláří, ale také nábytek, hračky, hodinky nebo svítidla. V době, kdy se designéři často specializují a kdy se design s architekturou spíše separují, jsou Vrtiška a Žák svou univerzálností výjimeční, upozornil kurátor Adam Štěch. Dokážou na stejné úrovni řešit projekty mnoha odlišných měřítek a zadání, doplnil.
Oba autoři svou výstavu zároveň proměnili v architektonickou intervenci, sloupec zasazený do prostoru napříč podlažími muzea. Platformy jsou černé, stejně jako většina vystavených produktů. Designéři chtěli, aby vynikl hlavně tvar a silueta a aby pozornost neodpoutaly výrazné barvy.
Výstava dostala název Za dobrý design. Vyjadřuje nejen usilování o kvalitní produkt, ale také soudržnost a rozvoj oboru. "Jsme jeden tým. Nejen my dva, ale celá designérská scéna," uvedl Vrtiška.
Vizuální jazyk kreativního dua Vrtiška & Žák je podle odborníků estetický, přitom nenápadný, přirozeně zapadá do prostředí, vychází z člověka, jeho pohybu a potřeb. "Nejzásadnější myšlenka designérství je ta, že produkt má právo na život. Když o tom přemýšlíte v duchu udržitelnosti, tak je to o tom, že se věci mohou předávat z generace na generaci. Důležité je dělat kvalitní design. Kvalitní v tom smyslu, že vás bude po celý život naplňovat," popsal Žák.