Zdravotničtí manažeři u soudu odmítli obžalobu v Rathově kauze

foto Krajský soud v Praze pokračoval 20. března v projednávání kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (na snímku).

Praha - Manažeři zdravotnických firem Jindřich Řehák a Martin Jireš odmítli obžalobu v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Tvrdí, že jejich firmy tendry vyhrály v poctivé soutěži a že úplatky za získání zakázek nepředávali. Uvedli to v závěrečných řečech, které dnes před Krajským soudem v Praze začali přednášet obžalovaní. Kromě Jireše a Řeháka se dnešního jednání účastnili ještě Rath a Lucia Novanská, která však závěrečnou řeč odmítla pronést. Rath svojí závěrečnou řeč před soudem začne v pondělí. Jednání bude pokračovat celý příští týden.

Jireš ze společnosti Puro-Klima podle obžaloby předal úplatek šest milionů korun, aby jeho firma vyhrála výběrové řízení na dodávku vybavení do kladenského domova pro seniory a jednoho z pavilonů kladenské nemocnice. Manažer to odmítá a tvrdí, že se vše odehrálo podle zákona. "Zvítězili jsme v tendru a podle smlouvy jsme to vybavili. Všechno proběhlo naprosto standardně, dodnes všechny přístroje slouží," uvedl v závěrečné řeči Jireš.

Uvedl také, že soud pracuje s presumpcí viny a je přesvědčen, že zakázky byly zmanipulované, protože se našly u Kateřiny Kottové a jejího manžela Petra peníze. "Pro soud není důležité, co se opravdu stalo, ale to co zaznělo v odposleších," prohlásil Jireš.

Jednatele firmy Hospimed Řeháka obžaloba viní z toho, že uplácel, aby jeho firma dostala zakázky na dodávky vybavení kolínské a kutnohorské nemocnice. Podle spisu předal úplatek 12 milionů korun. "Zcela kategoricky odmítám všechna obvinění, která jsou mi kladena za vinu," uvedl Řehák v úvodu závěrečné řeči.

Jireš i Řehák ve zrušeném rozsudku z roku 2015 dostali 5,5 roku vězení. Podobné tresty jim státní zástupce Petr Jirát navrhl i v nynějším opakovaném soudním jednání.

Jako poslední zazněla stručná závěrečná řeč Ivany Salačové, která jí soudu poslala písemně. Odkázala na svá dřívější vyjádření, v nichž se ke korupci přiznala. Podnikatelka má status spolupracující obviněné a ve zrušeném rozsudku jí byl uložen podmíněný trest. Ten jí navrhl státní zástupce i nyní.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

V případu figuruje 11 obžalovaných. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013. Rath, Kottovi a Novanská, jejíž firma podle spisu organizovala některé zmanipulované zakázky, podle státního zástupce nastavili systém na ovlivňování tendrů. Systém podle Jiráta fungoval tak, že Kottovi přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď