Obytná zahrada

foto Dítě, děti, zahrada, hra, kluk, holky, chlapec, dívka - ilustrační foto

Bydlení nepředstavuje pouze prostor uzavřený čtyřmi stěnami. Obytným je také okolí, které se stává jakýmsi pokračováním domu. Obytná zahrada může sloužit k odpočinku, k pohybu nebo k setkávání s přáteli a rodinou.

Oblasti navrhování a realizací obytných zahrad a krajin se věnuje řada odborníků, např. v USA je sdružuje organizace ASLA (American Society of Landscape Architecture).

Ta každoročně vyhlašuje nejzajímavější projekty a mezi letošními nominovanými v kategorii vilových zahrad je také návrh v lokalitě Napa Valley v Kalifornii. Cílem návrhářů z Blasen Landscape Architecture bylo vytvořit zahradu, která zapadne do okolního prostředí, bude působit přirozeným dojmem a současně vhodně doplní jednoduché tvary moderní budovy, kterou obklopuje. Dům lemuje kamenný chodníček, na venkovní schody byl použit místní kámen vytěžený při hloubení základů domu. Z teras a jednotlivých místností se nabízí pohled do zeleně a na vysazené stromy. Pamatováno bylo i na prostor pro pohyb a hru dětí, pro které byla v členitém povrchu upravena travnatá plocha. Jedna z teras na závětrné straně domu poskytuje prostor pro posezení s grilem. Zahrada musela splňovat vedle estetické stránky i praktické požadavky, např. na okrajích pozemku je vysázena pouze tráva kvůli snížení rizika přenosu požáru z krajiny na dům, které jsou v Kalifornii bohužel častým jevem.

www.asla.org/2009awards/095.html
www.blasengardens.com/res/mod/Lee/Napa05.html

Příklad harmonického spojení moderní architektury a přírody se nachází u rezidence ve Vienna Way v Los Angeles, studia Marmol Radziner & Associates. Přední část zahrady nasměrovaná do ulice je spíše okrasná, s většími keři a stromy. Obytná část je skryta před zraky kolemjdoucích živým plotem. Spojníkem mezi domem a zahradou je terasa s grilem a jídelním koutem. Vchází se odtud do zadní části zahrady, která je barevnější, druhově pestřejší, poskytuje trávník pro dovádění dětí a nabízí příjemné prostředí s vodní plochou. Zahrada byla navrhována současně s budovou, takže není oddělenou jednotkou ale poskytuje mnoho prostor, které rozšiřují obytný prostor samotného domu.

www.asla.org/2009awards/612.html
marmol-radziner.com

(apo)

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 18. února 2019

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď