Observatoř v Praze-Libuši začínala před 50 lety v maringotkách

foto Meteorologická observatoř (na snímku ze 14. listopadu) v Praze-Libuši funguje už 50 let. Observatoř vznikla v roce 1967, když se tehdejší aerologická stanice na ruzyňském letišti začala potýkat s rostoucím leteckým provozem. Vadil hlavně pro vypouštění balonů se sondami. Zpočátku sestávala z několika maringotek, dnes ji tvoří více budov. Observatoř sleduje základní jevy, jako teplotu, vlkhost, tlak, srážky, směr a rychlost větru, sluneční záření, ale také oblačnost a dohlednost.

Praha - Meteorologická observatoř v Praze-Libuši funguje už 50 let, za tu dobu se výrazně rozrostla. Zpočátku sestávala z několika maringotek, dnes ji tvoří více budov. Největší rekonstrukce a rozšíření se dočkala v letech 2003-2004. Měření a zpracování dat stále zpřesňuje, letos získala nový systém pro sběr aerologických dat. Historii observatoře představil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na dnešní tiskové konferenci.

Meteorologická observatoř v Praze-Libuši funguje už 50 let. Observatoř vznikla v roce 1967, když se tehdejší aerologická stanice na ruzyňském letišti začala potýkat s rostoucím leteckým provozem. Vadil hlavně pro vypouštění balonů se sondami. Zpočátku sestávala z několika maringotek, dnes ji tvoří více budov. Observatoř sleduje základní jevy, jako teplotu, vlhkost, tlak, srážky, směr a rychlost větru, sluneční záření, ale také oblačnost a dohlednost. Na snímku ze 14. listopadu je start meteorologického balonu se sondou.

Observatoř vznikla v roce 1967, když se tehdejší aerologická stanice na ruzyňském letišti začala potýkat s rostoucím leteckým provozem. Vadil hlavně pro vypouštění balonů se sondami. Nové místo v Praze-Libuši bylo vzdálené od veškeré zástavby, ale značně nepohodlné. "První roky zaměstnanci pracovali v maringotkách, byly to opravdu polní podmínky," řekla vedoucí odboru distančních měření Pavla Skřivánková. Nová budova byla otevřena až začátkem 70. let.

Observatoř v Libuši sloužila od počátku nejen jako aerologická stanice, ale také pro radarová měření a pro příjem dat z meteorologických družic. Jak se k ní začala přibližovat panelová zástavba, přišel problém s radarem na střeše. "Radar ztratil důležitou vlastnost - neviděl příliš daleko. Musí se dívat blízko nad zemí, a tomu zástavba zabránila," vysvětlil Vladimír Burda z ČHMÚ. Vznikla proto 60 metrů vysoká věž.

"Dokončena byla v roce 1978 podle návrhu architekta Karla Hubáčka," uvedl ČHMÚ v tiskové zprávě. Radar dnes již na věži není, poslední dosloužil v roce 2000. Podle Burdy jsou z libušské observatoře dálkově ovládány dva radary, které pokrývají území Česka. Jeden je na vrchu Praha v Brdech a druhý v lokalitě Skalky.

Pro radarové měření byl zásadní rok 1993, kdy se měření digitalizovalo, což zrychlilo zpracování výsledků. V roce 2015 začaly na obou lokalitách fungovat nové typy radarů, které přinášejí přesnější data. Jak uvedla Skřivánková, jsou například schopné zjistit u srážek, zda jsou dešťové nebo sněhové, případně určit jejich tuhost.

Družicová data zpracovává observatoř již od přelomu 60. a 70. let. Zpočátku dostávala informace z polárních družic, od roku 1995 přijímá digitální data z družic Meteosat. Nyní funguje již druhá generace těchto družic a po roce 2022 by měly být na oběžnou dráhu vyslány nové meteorologické družice. Česko je od roku 2010 plnoprávným členem organizace EUMETSAT, což znamená, že data z nich může využívat.

Stanice v Libuši pokračuje i v aerologických měřeních, která začala už v Ruzyni. Sleduje základní jevy, jako teplotu, vlhkost, tlak, srážky, směr a rychlost větru, sluneční záření, ale také oblačnost a dohlednost. Letos získala pro zpracování dat moderní systém MW41, který nahradil ten stávající z roku 1991. Nejvyšší naměřená teplota od začátku fungování stanice byla v Libuši 20. srpna 2012, a to 39,6 stupňů Celsia. Nejnižší hodnota je z 9. ledna 1985 a činí minus 25 stupňů.

ČHMÚ je státní příspěvkovou organizací. Peníze čerpá ze 60 procent ze státního rozpočtu, částečně si na sebe vydělává.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď