Obřízka snižuje riziko nákazy virem HIV

MELBOURNE 14.června (ČN - Dana Kovaĺová) - Mužům, kteří neprodělali

obřízku, hrozí větší nebezpečí, že se při nechráněném heterosexuálním styku nakazí virem HIV, než obřezaní muži, u nichž je tato pravděpodobnost až osmkrát nižší. K tomuto závěru dospěl tým australských vědců, kteří analyzovali výsledky čtyřiceti studií.

Vědci zjistili, že virus HIV se zaměřuje na specifické buňky na vnitřní straně předkožky. Tyto buňky obsahují HIV receptory a díky tomu je tato oblast těla zvláště přístupná infekci. Tím, že odstraní většinu receptorů, zaručuje obřízka zvýšenou ochranu nejen proti viru HIV, ale také proti dalším chorobám přenosným pohlavním stykem, jako je kapavka či syfilis.

Nejpřesvědčivější důkazy o ochranném účinku mužské obřízky získali vědci z nové studie uskutečněné v Ugandě mezi manželskými páry, kde ženy byly nakaženy virem HIV a muž nikoli. Během třicetiměsíčního období se z padesáti obřezaných mužů od manželky nenakazil ani jeden, zatímco ze 137 neobřezaných manželů se nakazilo čtyřicet. Všechny páry přitom byly poučeny, jak se mají před rizikem nákazy chránit a dostávaly prezervativy zdarma.

"Ve světle těchto údajů je mužská obřízka vysoce žádoucí, zvláště pak v zemích s vysokým rozšířením infekce HIV," uvádí tým australských vědců vedený profesorem Rogerem Shortem z Královské ženské nemocnice Melbournské univerzity.

Vědci jsou si ovšem vědomi toho, že v mnoha zemích brání většímu rozšíření mužské obřízky kulturní či náboženské zvyklosti. Podle jejich názoru by v budoucnosti mohla vzniknout přijatelná alternativa v podobě "chemických prezervativů" - produktů, které by zablokovaly HIV receptory na penisu a ve vagíně.

Představitelé britských společností pro prevenci AIDS ovšem varují, že na rozvinuté státy, kde se AIDS šíří větší měrou homosexuálním stykem, se závěry studie tolik nevztahují. Platné jsou především pro Afriku, kde převažuje přenos nákazy heterosexuálním stykem. "Z příkladu Spojených států, kde je většina mužů obřezaná, víme, že obřízka nechrání před infekcí při análním styku," uvádí Jack Summerside z HIV charitativní organizace Společnost Terrence Higginse (THT).

"Jakkoli z výzkumů vyplývá, že obřezaní muži jsou méně náchylní k infekci virem HIV prostřednictvím heterosexuálního styku, stejně nejlepší ochranou proti AIDS a dalším chorobám přenosným pohlavním stykem zůstává používání prezervativu," dodává Sumerside.

xte

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď