Obraz gotického mistra Cimabueho se vydražil za 614 milionů Kč

foto Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století.

Paříž - Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nic netušící obyvatelka města Compi?gne, byla dnes vydražena za 24 milionů eur (614 milionů Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z aukční síně Actéon. Cena se původně odhadovala na čtyři až šest milionů eur (102 až 153 milionů Kč).

"Když je na prodej unikátní dílo umělce tak vzácného jako je Cimabue, musíte být připraveni na překvapení," uvedl šéf aukční síně Actéon Dominique Le Coent. Síň nezveřejnila jméno kupce, nicméně uvedla, že mezi dražiteli bylo i zahraniční muzeum.

Cimabueho díla jsou velkou vzácností, protože se jich mnoho nedochovalo. Dnes vydražená malba dlouho visela v bytě jedné obyvatelky města Compi?gne severně od Paříže a rodina si myslela, že jde o obyčejnou ikonu. Na malém obraze o velikosti 20 krát 26 centimetrů je zachycen Ježíš v obklopení "šklebících se" a "mrzutých" mužů. Podle AFP jde pravděpodobně o součást osmidílné série z roku 1280, v níž Cimabue na malbách podobného formátu ztvárnil výjevy z Kristova umučení. Dosud se vědělo pouze o dvou kusech z této série: jeden je v muzeu Frick Collection v New Yorku a druhý v londýnské Národní galerii.

Cimabue byl podle webové verze encyklopedie Britannica posledním italským mistrem, který tvořil v byzantském stylu, a jeho působení ovlivnilo další malíře včetně Giotta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď