Obranný průmysl varuje před rušením armádních zakázek

foto Vozidla BVP české armády. Ilustrační foto.

Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) varuje před rušením armádních zakázek. Jejich zastavení by mělo fatální dopad na český obranný průmysl a přineslo by masové propouštění, řekl ČTK prezident AOBP Jiří Hynek. Firmy z obranného průmyslu podle něj i během krize kolem pandemie koronaviru pracují zejména na exportních zakázkách, začínají jim ale váznout subdodávky ze zahraničí. Obávají se proto vysokého penále za zpožděné dodávky pro stát. Hynek již dopisem oslovil premiéra Andreje Babiše (ANO), zda by ministerstva dočasně neodpustila penále za pozdní dodávky.

Ministerstvo obrany podle AOBP nyní připravuje projekty v hodnotě téměř 100 miliard korun. Babiš minulý týden zmínil, že by mohl být kvůli ekonomickým dopadům pandemie například odsunut nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun. "Ačkoli se rozhodnutí zrušit zakázky pro Armádu České republiky mohou zdát jako jednoduchá a efektivní rozhodnutí, jak ušetřit desítky miliard korun v jeden moment, opak je pravdou," poznamenal Hynek. Znamenat by to podle něj mohlo masové propouštění a bylo by likvidační pro státní i soukromé společnosti obranného průmyslu.

BVP i další zbrojní systémy ČR plánuje koupit ze zahraničí. "Všechny tyto projekty mají jako klíčový parametr průmyslovou spolupráci. Ta do České republiky nejen vrací výraznou část hodnoty zakázek, ale díky multiplikačním efektům zajišťuje další rozvoj obranného a návazného průmyslu," řekl Hynek. Omezení by podle něj mohlo znamenat ztrátu až desítek tisíc pracovních míst. Připravované zakázky podle AOBP mohou v multiplikačním efektu znamenat pro český průmysl projekty za téměř 300 miliard korun.

Hynek očekává, že kvůli omezením se obrannému průmyslu propadne vývoz. V posledních letech se roční export zbraní pohybuje kolem 15 miliard korun. Stát by měl zbrojní exportéry podle Hynka podpořit například tím, že nebude zakazovat vývoz s výjimkou případů, které opravdu představují bezpečnostní riziko. Uvítal by také posílení tuzemských zakázek.

Vyjádření AOBP podpořil jeden z největších zbrojařských výrobců v ČR Czechoslovak Group (CSG). Jeho společnosti zatím podle mluvčího Andreje Čírtka fungují, mají ale paralyzovanou obchodní činnost. A to kvůli rušení výstav a veletrhů a znemožnění zahraničních cest či návštěv. Poznamenal, že i když jsou společnosti z holdingu exportně orientované, kvůli pandemii nepochybně vzroste význam domácích zakázek.

Koronavirus podle Čírtka jen podtrhl skutečnost, že v případě krize se stát může spolehnout jen na vlastní domácí průmysl. "Zadávat zakázky domácímu obrannému průmyslu, aby se lépe vyrovnal s následky případného poklesu zahraniční poptávky a byl k dispozici pro případ bezpečnostní krize, je ve státním zájmu," dodal.

Hynek ČTK řekl, že český obranný průmysl vyrábí a připravuje zejména exportní zakázky z minulosti. Začíná ale pociťovat problémy se subdodávkami z ciziny. Obává se, že firmy nestihnou včas dokončit některé práce pro české silové resorty, za což jim hrozí výrazné pokuty. Napsal proto premiérovi, jestli by mohl stát penále odpustit.

Potíže se subdodávkami podle Čírtka zaznamenal výrobce nákladních automobilů Tatra Trucks, která patří do CSG. Vedení automobilky proto podle něj přeskupilo plány výroby na duben. V první řadě tak vyrábí vozy, u kterých má subdodávky potvrzeny. Rušení nebo odklad objednávek podnik nezaznamenal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď