Obrana loni nevyčerpala 2,6 miliardy korun, většinu může použít letos

foto Sídlo Ministerstva obrany ČR v ulici Tychonova v Praze na snímku z 8. června 2017.

Praha - Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo 2,6 miliardy korun. Většinu z těchto peněz bude moct využít letos. Zaplatí jimi především původní záměry, tedy například investice nebo zajištění provozuschopnosti vojenské techniky. Na dotaz ČTK to sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení úřadu. Za nevyčerpané peníze ministerstvo v minulosti opakovaně kritizovala opozice.

Poslanci na loňský rok schválili pro ministerstvo obrany rozpočet 75,4 miliardy korun. Jeho výše měla být původně o deset miliard korun vyšší, po tlaku komunistů ale vládní koalice tuto částku převedla do rezervy. I přes slib brzkého navrácení ministerstvo všechny peníze zpět dostalo až v březnu.

"Po zapojení veškerých zdrojů, zahrnujících kromě prostředků státního rozpočtu rovněž nároky z nespotřebovaných výdajů, mimorozpočtové zdroje a prostředky z pojistných událostí, činil konečný rozpočet k poslednímu dni roku 2021 částku 87,5 miliardy korun," uvedl Caletka. "Z tohoto objemu bylo vyčerpáno 84,9 miliardy korun, tedy 97,1 procenta rozpočtu," dodal. Nevyčerpáno tak zůstalo 2,6 miliardy korun.

Za nevyčerpání peněz bylo ministerstvo v uplynulých letech opakovaně terčem kritiky. V posledních letech se ale vedení úřadu podařilo tyto částky snížit, zároveň obraně významně stoupla výše rozpočtu. Poměr mezi rozpočtem a nevyčerpanými prostředky je tak výrazně příznivější.

Předloni se ministerstvu nepodařilo utratit 1,8 miliardy Kč ze 76,1 miliardy korun, o rok dříve 2,8 miliardy Kč ze 71,1 miliardy korun a v roce 2018 to bylo 3,5 miliardy Kč ze 63,3 miliardy korun. V letech 2016 a 2017 nevyčerpaná částka překročila čtyři miliardy korun při rozpočtu 49,7 miliardy Kč, respektive 57,3 miliardy korun.

Ministerstvo mohlo podle Caletky podle zákonných předpisů z nevyčerpané částky na letošní rok převést 2,2 miliardy korun. "Tyto prostředky budou primárně určeny k dofinancování původních věcných záměrů, zejména pak k dokončení investičních projektů a akci k zajištění provozuschopnosti vojenské techniky," poznamenal.

Jaký bude rozpočet ministerstva na letošní rok, zatím není známo. Návrh státního rozpočtu, který sestavila minulá vláda, počítal s výdaji na obranu 92,7 miliardy korun, tedy 1,45 procenta HDP. Současná vláda Petra Fialy (ODS) chce ale státní rozpočet změnit, stát proto nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď