Obnovený památník v Hradci Králové připomíná legionáře

foto Desítky lidí v Hradci Králové přišly 10. června 2018 na odhalení památníku poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války. Je připomínkou 100. výročí bojů legionářů v Rusku a vzniku samostatné Československé republiky. Jedním z nich byl velitel Jan Gayer, který zemřel v červnu 1918 na následky zranění v bitvě u Lipjag v Povolží. Pomník je kopií z roku 1937, který po třech letech zničili nacisté.

Hradec Králové - Desítky lidí dnes v Hradci Králové přišly na odhalení památníku poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války. Jde o kopii pomníku z roku 1937, který po třech letech zničili nacisté, řekl ČTK tajemník Československé obce legionářské Jiří Charfreitag.

"Vracíme do Hradce Králové původní dominantu. Usilovali jsme o obnovení památníku čtyři roky," řekl Charfreitag.

Pomník stojí na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy. Je připomínkou 100. výročí bojů legionářů v Rusku a vzniku samostatné Československé republiky. Jedním z nich byl velitel Jan Gayer, který zemřel v červnu 1918 na následky zranění v bitvě u Lipjag v Povolží.

Původní pomník stál v Hradci Králové do roku 1940. Legionáři z něj zachránili pouze kovový reliéf s Gayerovým vyobrazením, který je součástí sbírek Muzea východních Čech.

Nový památník vypadá stejně jako historická předloha. Socha vojáka je v nadživotní velikosti, na pomníku je 209 jmen padlých příslušníků 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého československých legií na Rusi, kteří padli v letech 1917 až 1920.

Předválečný památník byl dílem architekta Oldřicha Šmída a sochaře Josefa Škody. Nyní připravil architektonický návrh atelier HUDAK, bronzovou sochu vytvořila sochařka Paulina Skavova, sochu a reliéf odlila umělecká slévárna HVH z Horní Kalné.

"Naše organizace byla založena v roce 1921, ctíme tradice, které nám dala první republika. Chtěli jsme proto navrátit pomník v původní podobě," řekl Charferitag.

Stejně jako před 81 lety odhalení pomníku předcházel slavnostní pochod z Baťkova náměstí. V průvodu doprovázeném dechovou hudbou šli vojáci v dobových uniformách, zástupci Sokola i města, čtyři členky Sokola jely na koních.

Památník stál tři miliony korun. Hradecká radnice poskytla 2,2 miliony korun, částkou 550.000 korun přispělo ministerstvo obrany. Zbytek legionáři doplatili z vlastního rozpočtu a sbírky nadačního fondu Legie 100.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď