Objem obchodů s kryptoměnami do března klesl meziročně o polovinu na 1,1 mld. Kč

foto Logo digitální měny bitcoin.

Praha - Češi v prvním čtvrtletí letošního roku zobchodovali kryptoměny zhruba za 1,1 miliardy korun. Je to asi o polovinu méně než ve stejném období loni během takzvané bitcoinové horečky. Největší objem obchodů i nadále připadá na bitcoin a ethereum. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.

Přestože objem obchodů zaostával za loňským rokem, zájem se podle firmy začal postupně zvyšovat, což souvisí i s pozvolným nárůstem kurzu bitcoinu až na více než 47.000 amerických dolarů (USD), tedy 1,06 milionu korun, na konci března. Poté přišel nicméně znatelný pokles k 40.000 USD. V současnosti se cena pohybuje okolo 41.300 USD, v přepočtu 930.000 Kč, což je o 11 procent méně, než na začátku roku.

Ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský řekl, že kurz bitcoinu i zájem o obchodování v březnu nadále ovlivňovala nejistota na trzích kvůli konfliktu na Ukrajině. "K tomu se přidává rostoucí inflace a na druhé straně obavy z regulace obchodování s kryptoměnami v rámci EU," dodal.

Ceny kryptoměn podle analytika investiční platformy Portu Júlia Bartóka stagnují a objem investic padá. "Nejistota plynoucí z konfliktu na Ukrajině neušetřila ani kryptoměnový trh. Naproti velkým akciovým indexům, které uzavřely první čtvrtletí se ztrátou několika procent, se ale cena bitcoinu vrátila na hodnotu ze začátku roku. Poslední měsíce můžeme označit za období akumulace, které jsou během dlouhodobého růstu kryptoměnového trhu zcela běžné," uvedl.

Budoucí vývoj bude podle expertů záviset na další eskalaci konfliktu na Ukrajině a jeho vlivu na ekonomický vývoj ve světě, například na růst inflace nebo na akciové trhy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď