Obec spisovatelů vyhlásila soutěž o nejlepší humoristickou knihu

foto Internet, počítačová klávesnice - ilustrační foto.

Praha - Obec spisovatelů ČR vyhlásila 7. ročník literární Ceny Miloslava Švandrlíka, soutěže o nejlepší humoristickou knihu. Do soutěže se přijímají publikace českých autorů poprvé vydané v kalendářním roce 2018. Romány, povídkové soubory a další prozaické žánry mohou přihlásit nakladatelství nebo sami autoři do 15. září. ČTK o tom informoval mluvčí Obce spisovatelů ČR Dušan Spáčil.

Také letos bude vítěze vybírat pětičlenná porota z řad spisovatelů či kritiků. Do jejího čela byl vybrán autor povídek, detektivek a knih pro mládež Lubor Falteisek. "Vítěz, který kromě diplomu obdrží i finanční odměnu, bude vyhlášen 6. prosince 2019 na slavnostním setkání ve Slovenském domě v Praze. Cenu laureátovi předá klasik české literatury Vladimír Páral," uvedl Spáčil.

Vloni triumfoval bývalý politik Miroslav Macek, který do soutěže poslal svůj román Saturnin se vrací, navazující na populární dílo Zdeňka Jirotky. Cena Miloslava Švandrlíka byla poprvé udělena v roce 2013. Švandrlíkovu cenu v minulosti například získali Evžen Boček za knížku Poslední aristokratka, Zdeněk Svěrák za vzpomínkovou sbírku Po strništi bos, Ervín Hrych a Pavel Weigel za Krhútskou kroniku nebo Rudolf Křesťan za fejetony Proč nemám pistoli.

Obec spisovatelů ČR, profesní dobrovolná organizace českých, moravských a slezských literátů, tedy spisovatelů, scenáristů, dramatiků, textařů, literárních vědců, publicistů, kritiků a překladatelů, vznikla 3. prosince 1989. Registruje více než 1100 českých literárních tvůrců. Apolitické sdružení se nijak nevymezuje vůči Českému centru Mezinárodního PEN klubu a respektuje jeho poslání a tradici. Více informací se nachází na www.obecspisovatelu.cz.

Humoristická díla patří k lákadlům knižního trhu. Mezi nejúspěšnější české autory v tomto žánru patří nyní Patrik Hartl, jehož poslední kniha Nejlepší víkend vyšla v nákladu 200.000 kusů. Jeho další titul Okamžiky štěstí byl loni nejpůjčovanější knihou ve veřejných knihovnách.

Spisovatel-humorista Miloslav Švandrlík patřil k nejčtenějším domácím autorům polistopadové éry. Nejvíce ho proslavily literární příběhy příslušníků někdejších Pomocných technických praporů (PTP) s názvem Černí baroni, kniha pro mládež Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka či dlouholetá spolupráce s karikaturistou Jiřím-Winterem Nepraktou. Podle Švandrlíkova románu Doktor od Jezera hrochů natočil stejnojmenný film režisér Zdeněk Troška. Premiéry úsměvného příběhu, který poprvé vyšel v 80. letech, se autor nedočkal. Zemřel 26. října 2009 ve věku 77 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď