Obec Křižánky zavedla svou měnu, aby pomohla místnímu podnikání

foto V obci Křižánky na Žďársku ukazují 9. července místní měnu. Obec zavedla vlastní měnu, aby podpořila zdejší podnikání. Křižánecká koruna má v poměru ke Koruně české hodnotu jedna ku jedné, bankovky zdobené místními motivy mají hodnotu 100, 50 a pět korun. Lidé s nimi mohou platit třeba na obecním úřadě, v obchodě nebo u kadeřnice. Majitelé trvale obydlených domů dostávají v lokální měně náhradu za část vybrané daně z nemovitostí. Jde také o turistickou zajímavost.

Křižánky (Žďársko) - Obec Křižánky v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zavedla svou měnu, aby podpořila místní podnikání. Lidé ní mohou platit třeba na obecním úřadě, v místním obchodě nebo u kadeřnice. Křižánecká koruna má v poměru ke koruně české hodnotu jedna ku jedné, její směnu zajišťuje obecní společnost. Bankovky zdobené místními motivy mají hodnotu 100, 50 a pět korun, řekl dnes ČTK starosta Křižánek Jan Sedláček.

Majitelé trvale obydlených domů v Křižánkách dostávají v lokální měně náhradu za část vybrané daně z nemovitostí. Obec teď bude rekreantům v místní měně vracet i třetinu z poplatku vybíraného u místních ubytovatelů za přenocování. "Já si myslím, že to je věc, která se obci velice vyplatila. Je to pro ni i reklama," řekl Sedláček.

V Křižánkách trvale žije 370 lidí a vzhledem k atraktivitě okolní přírody se skalami slouží hodně chalup k rekreaci. Delší čas zvažovanou myšlenku na lokální měnu obec uskutečnila vloni, když zvýšila koeficient daně z nemovitostí na trojnásobek. "Hledali jsme určitý způsob, jak místním to navýšení kompenzovat a zároveň, aby ty peníze kolovaly tady v obci. Aby se nakupovalo v místním obchodě, v místní kavárně, aby se podpořila místní ekonomika," řekl Sedláček. Místními korunami už lidé platili i za štěrk u stavební firmy nebo za tele v zemědělském družstvu.

O jiné obci v Česku s lokální měnou Sedláček neví. Uvedl, že zavedení nebylo složité. "Je to klasicky cenina. My jsme si k tomu nechávali dělat právní analýzy, jakým způsobem máme postupovat," řekl.

Starosta obce Křižánky na Žďársku Jan Sedláček ukazuje 9. července novou (vlevo) a starou edici místní měny (vpravo), kterou obec zavedla, aby podpořila zdejší podnikání. Křižánecká koruna má v poměru ke Koruně české hodnotu jedna ku jedné, bankovky zdobené místními motivy mají hodnotu 100, 50 a pět korun. Lidé s nimi mohou platit třeba na obecním úřadě, v obchodě nebo u kadeřnice. Majitelé trvale obydlených domů dostávají v lokální měně náhradu za část vybrané daně z nemovitostí. Přijímání lokální měny na určitém území ale nesmí omezovat přijímání zákonné měny. Českému rozhlasu to dnes řekl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí.

O místní měnu se stará obchodní společnost patřící obci. První emise byla 150.000 korun. Tyto bankovky platí do konce července, ale obec už má nové ve stejné hodnotě. Mají i ochranné prvky proti padělání. "Máme ověřeno, že to stačí. Pokud by to nestačilo, tak bychom dotiskli," řekl Sedláček. Omezená platnost podle něj vede k tomu, aby peníze kolovaly. Náklady na emisi jsou 20.000 Kč, zatímco zvýšením daně z nemovitostí obec loni dostala navíc 700.000 Kč, největší část od státních lesů.

Místní měnu si lidé mohou také koupit v obci nebo na online tržišti Aukro. Buď ji utratí v Křižánkách nebo si ji nechají jako suvenýr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pondělí 22. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď