Obě mláďata lvů berberských v liberecké zoo uhynula

foto Ilustrační foto - Dvě mláďata lva berberského na snímku Zoo Liberec, která se narodila se v noci na 14. prosince 2018.

Liberec - V liberecké zoo uhynula obě mláďata v přírodě již vyhubených lvů berberských, která se narodila před třemi týdny. Příčinou neúspěšného odchovu mohla být podle pitvy náhlá ztráta mateřského mléka u lvice. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Důvod, který k zastavení laktace vedl, ale zůstává pro pracovníky zoo prozatím neznámý. "Příčin mohlo být několik. Aktuálně znovu podrobně analyzujeme kamerové záznamy a celý průběh odchovu i následný vývoj konzultujeme s veterináři i zkušenými odborníky z jiných zoo," uvedl zoolog Luboš Melichar.

Chovný pár má zahrada od konce roku 2016 a samice rodila podruhé. Také předchozí čtyři lvíčata uhynula. Byla zdravá, ale lvice je nedokázala od počátku nakrmit. Tentokrát odchov pokračoval po celou dobu standardně a samice se o mláďata narozená v noci ze 13. na 14. prosince 2018 starala vzorně. "Chování samice ani obou mláďat nevykazovalo žádné nestandardní projevy, a tak jsme neměli žádný důvod k pochybnostem. Lvice přišla o mláďata náhle, bez předchozích varovných signálů," uvedl Melichar.

Za přínos ale považuje vedení zoo, že samice získala nové mateřské zkušenosti, které v budoucnu mohou pomoci k úspěšnému přirozenému odchovu. "Lví pár nám alespoň dokázal, že je schopný produkovat životaschopná mláďata. Pevně věříme, že se dalších lvíčat opět dočkáme a podaří se nám posílit populaci lvů berberských na světě. Ti na naší planetě přežívají už jen díky koordinovanému chovu v zoologických zahradách," dodal ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Lvy chová liberecká zoo s přestávkami od roku 1950, u návštěvníků se řadí mezi nejobdivovanější zvířata. Lev berberský patří k větším druhům lva, váží i přes čtvrt tuny. Je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat. Ve volné přírodě byl vyhuben v 19. století a přežívá jen v zoologických zahradách a soukromých chovech. V současné době lvy berberské chová v republice vedle Liberce ještě zoo v Olomouci, Plzni, Hodoníně a ve Dvoře Králové. Evropská populace tohoto druhu aktuálně čítá 65 jedinců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď