Obdobou zákazu ruských aut je v Česku zákaz letů z Ruska, uvedl Rakušan

foto Ilustrační foto - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Praha - K zákazu vjezdu osobních automobilů s ruskou poznávací značkou přistupují země na vnější hranici unijního schengenského prostoru. Česká republika má tuto hranici pouze vzdušnou a zákaz letů z Ruska je už v platnosti, sdělil ČTK vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zákaz vjezdu automobilů s ruskou poznávací značkou v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu začal platit o víkendu v Polsku.

Krok Varšavy je v souladu s posledními sankcemi Evropské unie. Podobná opatření v posledních dnech zavedlo i Finsko a pobaltské státy. "Takto podle přijatých evropských sankcí postupují státy na vnější hranici schengenského prostoru. V rámci Schengenu hraniční kontroly neprobíhají," sdělil Rakušan.

Vnější schengenskou hranici má ČR pouze vzdušnou, uvedl ministr. "Zákaz letů z Ruské federace je už v platnosti. Stejně tak jsme na této hranici již loni přijali zákaz vstupu pro ruské občany se schengenským vízem. O pozastavení vydávání českých víz občanům Ruské federace rozhodla naše vláda den po zahájení invaze, jako první ze států EU," doplnil Rakušan.

Polský zákaz se už dříve týkal nákladních vozidel s ruskou poznávací značkou. Polské úřady uvedly, že nyní se vztahuje na všechna ruská auta, ať už využívaná pro komerční účely, anebo soukromě. Nezáleží na tom, zda majitelem vozu je Rus, anebo občan jiné země.

Varšava krokem zareagovala na vyjádření Evropské komise, která v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí z Ruska. Sankce se podle EK vztahují na veškerá auta z Ruska, tedy i na ta, jimiž cestují lidé a která na území Evropské unie vstupují pouze dočasně. Důvodem je snaha zabránit obcházení sankcí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď