Obchody v hlavním městě Korfu kvůli nákaze omezily kapacitu

foto Řecká vlajka, turisté - ilustrační foto.

Korfu (Řecko) - Obchody v hlavním městě řeckého ostrova Korfu kvůli koronaviru omezily svou kapacitu. Především na dveřích menších prodejen jsou upozornění na maximální počet zákazníků. Prodejci si po vstupu nakupujících do obchodů nasazují roušku nebo štít, často vyzývají k dezinfekci rukou. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

U vstupu do každého obchodu je k dispozici dezinfekce pro zákazníky. Někteří obchodníci ji rovnou lidem aplikují. "Je to pro vaši bezpečnost," řekla s omluvným tónem prodavačka jednoho z butiků. Většina prodejců, včetně obchodníků se suvenýry, přijímá platební karty. Před použitím terminálu někteří zákazníkům znovu dezinfikují ruce, dezinfekci nabízejí i po zadání PIN kódu. Bez problémů lze platit také v hotovosti.

Mnoho obchodů láká na slevy od 30 do 70 procent, prodejci v hlavních turistických ulicích nabízejí slevy i na zboží, které nemají mezi zlevněným. Obchody v centru mají otevřeno převážně od 09:00 do 14:30, poté až od 18:00 do 21:00. Provozní doba se může u jednotlivých prodejen mírně lišit, některé obchody mají nastavenu různou dobu pro jednotlivé dny v týdnu.

Centrum se podle místních obyvatel již trochu cestovateli zaplnilo, jindy je však v červenci na hlavních třídách "hlava na hlavě". "Z nákazy máme strach, bojíme se o své rodiny, ale museli jsme otevřít. Potřebujeme, aby k nám začali turisté znovu jezdit," uvedla jedna z prodejkyň.

Poloprázdné jsou i bary, kavárny a restaurace v centru města. Také zaměstnanci vyhlášeného podniku Rex, do kterého je jindy třeba rezervace, stojí venku a oslovují kolemjdoucí. Ceny jídla či kávy v restauracích se podle místních od loňska většinou nezměnily.

Na Korfu žije přes 100.000 lidí, z toho 45.000 pracuje v cestovním ruchu. Sezona na ostrově začíná běžně v dubnu, letos většina podnikatelů zahájila provoz až s prvními obnovenými lety od 1. července. Loni Korfu navštívilo kolem dvou milionů turistů, letos se počítá se 40 procenty, řekl ČTK místostarosta regionální metropole Panajotis Varuchas.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď