Obchody budou 17. listopadu otevřené, lidé možná vyrazí na vánoční nákupy

foto Předvánoční nákupy - ilustrační foto.

Praha - Obchodní řetězce či nákupní centra budou na svátek 17. listopadu otevřené. Na tento státní svátek se nevztahuje zákaz prodeje pro provozovny nad 200 metrů čtverečních. Obchodníci proto o prodejní době zákazníky s předstihem informují na svých webových stránkách, sociálních sítích či v akčních letácích. Vzhledem k blížícímu se Štědrému dni zároveň někteří prodejci předpokládají, že lidé 17. listopad využijí k nákupům na vánoční svátky. Někde také lákají na slevy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Zákaz prodeje se v Česku týká jen vybraných svátků, někteří lidé tak mohou mít podle obchodníků zmatek v tom, kdy jsou obchody v provozu.

Na Den boje za svobodu a demokracii budou v běžné otevírací době otevřené potravinářské řetězce, hobbymarkety, nábytkářské sítě i obchodní centra. "Ze zpětné vazby od zákazníků víme, že současný model, kdy je na některé státní svátky otevřeno a na některé svátky je zavřeno, je pro řadu z nich stále matoucí," uvedl dnes mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. Podle mluvčí hypermarketů Globus Anety Turnovské si většina zákazníků na omezení prodejů zvykla a přizpůsobuje tomu plánované nákupy.

Jak budou lidé nakupovat ve svátek, který připadá na den uprostřed týdne, není podle ředitele komunikace obchodů Albert Jiřího Marečka možné zobecnit. Na podzim nebo před Vánocemi, kdy počasí už tolik nepřeje venkovním aktivitám, zákazníci podle něj rádi volný den využívají k doplnění zásob a vánočním nákupům. O letních prázdninách naopak podle něj bývá provoz ve sváteční dny uprostřed týdne pomalejší, protože lidé tráví čas spíše na výletech, vyjíždějí mimo město. "V případě že sváteční den připadne na pátek nebo pondělí a vytvoří prodloužený víkend, tak zákazníci nakupují srovnatelně nebo více než před běžným víkendem," dodal.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď