Obchodníci měli v povánočních výprodejích vysoké tržby

foto Výprodej, slevy - ilustrační foto.

Praha - Tržby obchodníků dosahovaly během povánočních výprodejů v posledním týdnu roku předvánočních maxim. Meziročně byly vyšší zhruba o pětinu. E-shopy spustily slevové akce hned po Štědrém dnu, kamenné obchody se otevřely 27. prosince. Výprodeje se zaměřují na ty, kteří pod stromeček dostali hotovost. Slevové akce pokračují často až do konce ledna.

"V závěrečném týdnu jsme zaznamenali růst 25 procent. Nejprodávanějším sortimentem v absolutní hodnotě zůstávají mobilní telefony, notebooky a komponenty," uvedla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

V prodejnách Euronics tržby v období mezi svátky dosahovaly předvánočních denních maxim. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly o více než pětinu. Největší zájem je o sušičky prádla. "Ode dneška do 5. ledna budou moci zákazníci využít slevu deset procent na celý sortiment velkých a malých domácích spotřebičů a produktů péče o tělo," uvedla mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

Po Vánocích lidé nejčastěji vracejí do obchodů oblečení, které obdarovanému nesedne, a dárky, které dostal několikrát. "Odhaduji, že celkově bude podobně jako loni vráceno pět procent nakoupeného zboží, přičemž u oblečení to bude až 15 procent on-line nákupů," uvedl ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz Miroslav Michalko.

Spousta nevhodných dárků také končí v lednu v internetových bazarech. "Internetový bazarový prodej nejvíce vydělává právě na nevhodných vánočních dárcích. Řada lidí k věnovaným dárkům také nedostane účtenku, nebo je jen nechce vyměňovat a raději je prodá. Během ledna je proto v internetových bazarech největší nabídka elektroniky a sportovního vybavení, což jsou tradiční vánoční dárky z cenově vyšší kategorie," dodal Michalko. Zatímco v lednu se on-line bazary těší stejným tržbám jako v prosinci, v únoru klesají o 30 až 40 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď