Obchodních centra limit zákazníků na plochu nyní neomezuje

foto Uzavřené nákupní centrum - ilustrační foto.

Praha - Obchodní centra v současné době, kdy musí být většina prodejen z vládního rozhodnutí uzavřena, limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních provozní plochy neomezuje. Některá centra už jsou připravena na případné naplnění kapacity v souvislosti s dalším uvolňování opatření. Další vhodná řešení chystají. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodními centry.

Pražská centra skupiny Unibail-Rodamco-Westfield, tedy Westfield Chodov, Centrum Černý Most a Metropole Zličín jsou vybavena zařízením pro průběžné sledování počtu návštěvníků. Pokud by se počet zákazníků blížil maximu podle platných pravidel, jsou centra podle mluvčí skupiny Petry Valentové, schopna počet lidí regulovat. "V tuto chvíli je ale zatím předčasné odhadovat, zda vůbec a případně jak často bude k této situaci docházet. Na potřebné kroky jsou pracovníci našich center připraveni," dodala Valentová.

V pražském obchodním centru Palladium je kvůli uzavření velké části prodejen počet návštěvníků ve stejný čas nižší než stanovuje současné opatření. "Co se týká fáze po otevření všech obchodů a výdejních okének, tam bude nutné silně navýšit pracovníky ostrahy a regulovat návštěvnost Palladia v prostorech jednotlivých vstupů. Konkrétní opatření jsou zatím v přípravě," řekla ředitelka marketingu centra Karolína Peterková.

Ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko je aktuálně otevřeno asi 30 procent obchodů a návštěvnost je výrazně nižší než ve stejném období loni. "Celková provozní plocha centra je 20.000 metrů čtverečních a my tak průběžně monitorujeme hodinovou návštěvnost, která je nyní pod tímto limitem. Nařízení se dotýkají výrazněji jen prodejen potravin a drogerie, které snížily počty nákupních vozíků, aby eliminovaly počty zákazníků v jeden čas," uvedla mluvčí centra Kateřina Martykánová. Menší obchody podle ní už dříve stanovily limit zákazníků v prodejně.

Vláda v pondělí schválila pro maloobchod a obchodní centra nová pravidla podle protiepidemického systému (PES), který má pět stupňů pohotovosti. V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva, ve třetím stupni bude muset mít jeden člověk 15 metrů čtverečních sám pro sebe. Toto nejpřísnější omezení bude platit i ve čtvrtém a pátém stupni při provozu vybraných prodejen se základními potřebami.

U nákupních center bude ve druhém stupni rizika omezena otevírací doba stravovacích zón a dětských koutků do 22:00. Ve třetím stupni bude v jídelnách možný prodej jen přes výdejní okna, dětské koutky budou muset být uzavřeny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď