Obce podle Lukla potřebují přímou finanční pomoc, dotace nestačí

foto Ilustrační foto - Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (na snímku z 6. prosince 2018).

Praha - Obce a města potřebují přímou finanční "injekci", nikoliv pouze dotace. V pořadu televize Prima Partie to uvedl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Vláda, která si peníze podle něj v době koronavirové krize vlastně "vypůjčila", by je zase měla vrátit. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu na svém facebookovém účtu uvedl, že kompenzace ze strany státu by mohla obsahovat i jednorázový příspěvek. Jednání zástupců samosprávy a členů vlády o státní podpoře by se mělo uskutečnit v úterý.

Zástupci obcí a krajů kritizují to, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným OSVČ a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Podle výpočtů ministerstva financí vyplácení příspěvků bude mít na státní rozpočet dopad 26,1 miliardy korun, na daňové příjmy obcí 9,9 miliardy a krajů 3,5 miliardy korun. Jde tak celkem o 39,5 miliardy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve uvedla, že její úřad je připraven podpořit rozpočty krajů, měst a obcí dotacemi na investice.

Atmosféra v obcích je podle Lukla truchlivá a napjatá, za "světlo na konci tunelu" označil senátní návrh zákona, podle něhož by stát měl obcím a krajům dorovnat výpadek příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu podnikatelům. "Už ve školce se učí, že pokud si někdo něco půjčí, tak to má vrátit a pokud možno na místo, kde si to půjčil," řekl Lukl na adresu vlády. Podle něj i Babiš již na pátečním jednání pochopil, že dotace města nezachrání.

Prmiér dříve uvedl, že zástupci samospráv si na sporu dělají kampaň do krajských voleb. Ve svém videu dnes potvrdil úterní jednání. "Pokud budeme normálně komunikovat, tak myslím všechno bude fungovat, ne že někdo bude dělat kampaň a neříkat pravdu," uvedl Babiš. Kromě "bohaté náhrady" ztrát příjmů dotacemi připustil i možnost jednorázového příspěvku pro samosprávy. Návrhy opozice či Senátu na kompenzace ale nepovažuje za řešení.

Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) nešlo se samosprávami jednat dříve, protože nebyly známé přesné dopady nových příspěvků, které vláda začala vyplácet kvůli koronavirové krizi. Ministryně senátní návrh nepodporuje, má nachystané návrhy na podporu obcím v několika variantách, jejich podobu ale zatím nezveřejnila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď