Občanské panely dokončují svá doporučení

foto Konference o budoucnosti Evropy – panel 2

Do konce jednání panelů občanů schází podle harmonogramu zbylá dvě setkání. Kvůli pandemické situaci bylo však odloženo rokování v Dublinu, stejně jako předvánoční plénum ve Štrasburku.

Fotogalerie

Po dvou kolech jednání se panelové diskuse evropských občanů dostaly do poločasu kola třetího. Příležitost vyjádřit své názory měli o právě skončeném víkendu fyzicky a on-line aktéři panelu číslo 2, který se zabývá evropská demokracií, hodnotami, právem, právním státem a bezpečností. Další akce se zřejmě uskuteční až v příštím roce. 

Během posledních několika měsíců se i tak více než 800 evropských občanů zúčastnilo čtyř panelových diskusí pod hlavičkou Konference o budoucnosti Evropy. V nich přednesli lidé ze všech koutů EU doporučení, jak by měla unie řešit výzvy, kterým čelí v celé řadě oblastí. Panely se dosud kompletně sešly dvakrát – poprvé v Evropském parlamentu ve Štrasburku, poté on-line. Pro obě odložené akce budou, jakmile to okolnosti dovolí, nalezen nový termín.

Účastníci panelů hovořili s odborníky, zjišťovali podstatu problémů a vytvořili podskupiny, aby diskutovali o možných řešeních. Ve třetím kole setkání, které by se mělo konat ve městech po celé Evropě, dopracují svá doporučení do konečné podoby.

Předběžný další plán zasedání panelů a plenárního zasedání konference vypadá následovně:

  • 9. ledna 2022, panel 3 (změna klimatu, životní prostředí, zdraví), Varšava 
  • 16. ledna, panel 4 (EU ve světě, migrace), Maastricht 
  • 22. ledna – plenární zasedání konference, Štrasburk

Konference o budoucnosti Evropy je procesem, jehož cílem je proměnit představy občanů o Evropě v závazky institucí EU, které se promítnou do praxe.

Doporučení občanských panelů a nápady, které lidé sdílejí na on-line platformě konference, budou tvořit základ pro diskuse na plenárních zasedáních konference, kde se občané setkávají se zástupci institucí EU, národních parlamentů, regionálních a místních orgánů a občanské společnosti.

Závěrečnou zprávu konference připraví výkonná rada, která zahrnuje členy Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise a také pozorovatele. Zpráva bude připravena v plné spolupráci s plénem a bude jím muset být schválena. Parlament, rada a komise pak na závěry zprávy navážou ve své činnosti.

Statistika (ke 13. 12. 2021, 12:00): 

Účastníci na platformě futureu.europa.eu   39.742
Celkový počet lidí zapojených do projektu 315.694
Počet nápadů 11.666
Počet komentářů 18.049
Počet souvisejících akcí 4.437
Podpora projektu 51.453

 

 Zdroj: CoFoE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď