Obamovi odhalili ve washingtonské galerii své portréty

foto Michelle a Barack Obamovi (na snímku) odhalili ve washingtonské galerii své portréty, které namalovali černošští umělci osobně vybraní někdejším prvním párem USA.

Washington - Michelle a Barack Obamovi odhalili dnes ve washingtonské galerii své portréty, které namalovali černošští umělci osobně vybraní někdejším prvním párem Spojených států. Mezi hosty společenské události byli mimo jiné režisér Steven Spielberg či herec Tom Hanks. Veřejnost si obrazy bude moci prohlédnout od úterý. Informovala o tom agentura AP.

Barack Obama si za svého portrétistu vybral Kehinda Wileyho, který do povědomí vstoupil jako autor stylizovaných portrétů černošských osobností na ornamentálním pozadí. Některé z jeho děl odkazují na obrazy starých mistrů. V případě Michaela Jacksona se například inspiroval Jezdeckým portrétem Filipa II., na němž španělského krále z 16. století zachytil Peter Paul Rubens.

Wiley na portrétu posadil zamyšleného Obamu do židle. V zeleni za židlí se vyjímají květiny se symbolickým významem. Africká modrá lilie odkazuje na Keňu, odkud pocházel státníkův otec. Jasmín zastupuje Havaj, kde se bývalý prezident narodil. Chryzantémy jsou oficiální květinou Chicaga, kde Obama zahájil svou politickou kariéru.

Sociálními médii koloval vtip, že Obamův portrét se nápadně podobá fotografii zpěvačky Beyoncé. "Pokusil jsem se vyjednat méně šedivé vlasy, ale umělecká integrita Kehindovi zamezila mému přání vyhovět," žertoval bývalý americký prezident. "Chtěl jsem si také vyjednat menší uši, ale ani to se mi nepovedlo," dodal.

Michelle a Barack Obamovi odhalili ve washingtonské galerii své portréty, které namalovali černošští umělci osobně vybraní někdejším prvním párem USA. Na snímku Michelle Obamová (vlevo) odhaluje obraz spolu s autorkou Amy Sheradovou. Portrét první dámy namalovala Amy Sheradová. Baltimorská malířka se proslavila svébytným pohledem na černošskou komunitu, klade důraz na sociální spravedlnost. Portrétované umísťuje na barevné pozadí a zprošťuje je stereotypů a identity, které jim přičítá okolí.

"Amy, rád bych ti poděkoval za to, jak velkolepě jsi zachytila, jak elegantní, půvabná, inteligentní, okouzlující a sexy je žena, kterou miluji," komentoval portrét své choti Obama. Někteří přispěvatelé na sociálních sítích konstatovali, že si Obamová na obraze není podobná.

Národní portrétní galerie, kde byly obrazy představeny, patří do sítě muzeí výzkumné a vzdělávací instituce Smithsonův institut. Galerie má kompletní sbírku portrétů všech amerických prezidentů. Jiná dvojice obrazů zachycující bývalý prezidentský pár bude zdobit stěny Bílého domu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď