Obama po událostech v Minnesotě žádá od Američanů lepší chování

foto Ilustrační foto - Bývalý americký prezident Barack Obama.

Washington - Odlišný přístup k milionům Američanů jen podle barvy kůže nesmí být v dnešních Spojených státech normálem. Dnes to na twitteru uvedl bývalý americký prezident Barack Obama, který vyzval k lepšímu chování. Obama svým prohlášením reagoval na vlnu protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda. Ten zemřel při zatýkání.

Fotogalerie

Obama v úvodu prohlášení sdělil, že se chce s veřejností podělit o to, jak s přáteli hovořil o nahrávce, která zachycuje umírajícího Floyda, na jehož krku klečí policista. Uvedl, že v době pandemie nemoci covid-19 je přirozené přát si návrat k normálu.

"Musíme mít ale na paměti, že pro miliony Američanů je tragickým, bolestným a nesnesitelným 'normálem' to, že je s nimi zacházeno podle rasy - ať je to ve zdravotnictví, v justičním systému nebo při běhání na ulici či jen při sledování ptáků v parku," napsal Obama.

"Tohle by v Americe roku 2020 nemělo být 'normální'. To nesmí být 'normální'. Pokud chceme naše děti vychovávat v zemi, která žije v souladu se svými ideály, pak můžeme a musíme být lepší," uvedl bývalý prezident.

Vyšetření případu Floydovy smrti leží sice podle Obamy na bedrech státu Minnesota, kde se incident stal, ale vytvoření nového normálu, kdy nebudou instituce a ani srdce lidí infikována bigotností a nerovným přístupem, je úkolem všech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď