O Zlatého medvěda se letos na Berlinale utká 18 filmů

foto Ilustrační foto - Zahájení 69. ročníku filmového festivalu Berlinale.

Berlín - O Zlatého medvěda se na letošním mezinárodním filmovém festivalu Berlinale utká 18 filmů. Jsou mezi nimi snímky z Německa, Francie, Itálie, USA, Brazílie nebo Koreje či Íránu. Na produkci soutěžního filmu Zlo neexistuje se podílela i česká firma Europe Media Nest. Program 70. ročníku přehlídky dnes v Berlíně představili její noví šéfové Carlo Chatrian a Mariette Rissenbeeková. Tradiční festival letos odstartuje v nezvyklém termínu 20. února. Své brány návštěvníkům, kterých má být znovu kolem půl milionu, uzavře 1. března.

"Je to výsledek ročního promítání a rozhodování," komentoval dnes Chatrian seznam 18 filmů, které pořadatelé vybrali z více než 6000. "Hlavním kritériem byla umělecká kvalita filmů. Jsou to filmy, které podle nás mají unikátní hlas," zdůraznil. "Máme těchto 18 filmů, protože nejlépe reprezentují současnou kinematografii."

Soutěžní filmy jsou s výjimkou jednoho, který je dokumentem, všechny hrané. Na rozdíl od loňska žádný neprodukovala některá ze streamingových služeb. Loňské zařazení dramatu o zakázané lesbické lásce Elisa a Marcela z dílny Netflixu do hlavní soutěže Berlinale vzbudilo velké spory. Ozývaly se i hlasy požadující jeho vyřazení. Takovýmto kontroverzím se letos Ital Chatrian a Nizozemka Rissenbeeková nejspíš vyhnou. Přehlídku vedou poprvé, předtím stál v jejím čele 18 let Dieter Kosslick.

Jiné potíže je ale dost možná čekají. Jedna z nich se může týkat i koprodukčního soutěžního filmu Zlo neexistuje (There Is No Evil), jehož íránský režisér Mohammad Rasúlof byl loni odsouzen za "protiíránskou propagandu a ohrožování bezpečnosti státu" a nemůže cestovat. "Doufáme, že bude moci přijet alespoň do Berlína. Doufáme, že mu to íránská vláda dovolí," věří přesto Chatrian.

Berlinale Rasúlofův snímek označuje za německo-česko-íránskou koprodukci. Z české strany se na ní podílela produkční společnost Europe Media Nest. Podle šéfky českého Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové ale film nezískal dotaci fondu a nevznikl ani na základě filmových pobídek; nelze o něm tedy mluvit jako o českém filmu. Česká účast podle Fraňkové nesplňuje podmínky Evropské úmluvy o filmové koprodukci, která stanovuje přesný podíl tvůrců na nákladech filmu.

O Zlatého medvěda, který je hlavní cenou festivalu, bude dále usilovat třeba německo-nizozemský film Berlin Alexanderplatz, korejský snímek Žena, která běžela (The Woman Who Ran) nebo argentinsko-mexický Prchající (El Prófugo). Všechny kromě dvou soutěžních filmů budou mít v německé metropoli světovou premiéru.

Vítěze hlavní ceny i Stříbrných medvědů vybere porota vedená britským hercem Jeremy Ironsem. Loni Zlatého medvěda získal francouzko-izraelsko-německý snímek Synonyma (Synonymes) izraelského režiséra Nadava Lapida.

Česko bude podle dosud zveřejněného programu na Berlinale, kde se představí celkem na 340 filmů, zastoupeno koprodukčním snímkem Služebníci slovenského režiséra Ivana Ostrochovského, novým filmem polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán, v němž má hlavní roli Ivan Trojan, a také koprodukčním filmem Frem slovenské režisérky Viery Čákanyové. V sekci Berlinale Classics bude uveden také poválečný film Alfréda Radoka Daleká cesta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď