O zavřené Richtrovy boudy usiluje Horská služba ČR

foto Ilustrační foto - V Krkonoších u Richtrových bud nad Pecí pod Sněžkou trénovali 15. ledna 2019 horští záchranáři vyhledávání v lavinách. Mezinárodního cvičení, které skončí 17. ledna 2019, se účastní asi 40 záchranářů včetně 20 psovodů a jejich psů. Na snímku je pohled na od Richtrových bud na Liščí horu.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - O Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou usiluje Horská služba ČR (HS ČR), kterou zřizuje ministerstvo pro místní rozvoj. ČTK to dnes potvrdil mluvčí HS ČR Radek Zeman. Horská služba v minulosti objekt využívala k různým aktivitám. Richtrovy boudy, které jsou zavřené od loňska, by tak mohly zůstat v majetku státu.

"Máme zájem o Richtrovy boudy. Rádi bychom tam měli školící středisko. V současnosti probíhají jednání, jak to zrealizovat," řekl dnes ČTK mluvčí HS ČR Radek Zeman.

Podle ředitele HS ČR Patrika Jakla se jako nejpravděpodobnější nyní jeví převod majetku mezi resorty. "Pokud se bavíme o tom, jestli Richtrovy boudy letos pojedou, tak to určitě ne. Jednání probíhají," řekl ČTK Jakl.

U Horské služby pracuje asi 100 lidí, dalších 360 záchranářů je dobrovolných. Působí v sedmi českých pohořích, nejvíc zásahů má v Krkonoších.

Ministerstvo školství jen uvedlo, že o dalším využití Richtrových bud jedná s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). "Snažili jsme se nalézt také jiné možnosti a v současné době můžeme sdělit, že o objekt projevila zájem jedna z příspěvkových organizací v rámci jednoho z resortů, se kterým jsme zahájili jednání," uvedla pro ČTK bez dalších podrobností mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Kdy by se mohly takzvané "Richtrovky" znovu pro veřejnost otevřít, nesdělila. Před zavřením fungovala v hlavním objektu také oblíbená restaurace. Kolem bud vede frekventovaná turistická trasa z Pece pod Sněžkou na Výrovku a Luční boudu.

Boudy ukončily provoz koncem loňského roku, provozoval je Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), který spadá pod ministerstvo školství. Jako důvod ministerstvo a NIDV uvedly vážná manažerská pochybení při správě majetku bývalého vedení bud. To bývalý správce odmítl. Richtrovy boudy sloužily hlavně jako školicí a rekreační středisko pro pedagogické pracovníky, pro školy v přírodě, lyžařské kurzy a výjezdní zasedání.

Nyní se o údržbu stará zaměstnanec NIDV, zařízení je pod nepřetržitým dohledem kamerového systému. "Zástupce centrálního pracoviště NIDV jezdí objekt osobně kontrolovat minimálně dvakrát měsíčně. Náklady na aktuální provoz tohoto zařízení se skládají z platu zaměstnance a ostatních běžných výdajů nezbytných pro údržbu objektu a rovněž z nákladů na odpisy objektu," uvedli zástupci ministerstva školství.

Na webu Richtrových bud se uvádí, že první zmínka o nich je z 80. let 18. století, kdy byl jedním ze čtyř budařů Hans David Richter. Zpočátku šlo o letní boudy, kam horalé vyháněli stáda. Před první světovou válkou nahradila původní chalupu bouda s 50 lůžky v 18 pokojích. Dlouho patřily Richtrovy boudy akciové společnosti Bratři Bönschové, která vlastnila i hřebenovou Luční boudu. V roce 1938 objekt vyhořel, ale za války byl obnoven. Po druhé světové válce byl hostinský podnik i hospodářství zkonfiskováno. V roce 1946 získala boudu Obchodní akademie Dr. Beneše z Prahy a v roce 1950 se stala majetkem tehdejšího Ministerstva školství, věd a umění.

Poslední větší rekonstrukce zařízení skončila v roce 2008, v roce 2011 Richtrovy boudy získal NIDV.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď