O zámek v Bučovicích je větší zájem, díky nové expozici

foto Letecký pohled na renesanční zámek v Bučovicích.

Bučovice (Vyškovsko) - Zámku v Bučovicích na Vyškovsku, který patří k nejméně navštěvovaným památkám Jihomoravského kraje, letos mírně přibylo návštěvníku. Letos si ho prohlédlo 10.700 lidí, což je o 800 více než loni. Pomohla tomu nová expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa, která je otevřená od konce června. ČTK to řekla bučovická kastelánka Jana Burianková.

Expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa je ve východním křídle, tedy v části, kterou si dal vystavět kníže Maxmilián z Lichtenštejna ve 20. letech 17. století a kterou návštěvníci dosud neviděli. V 16 místnostech se lidé seznámí s nejdůležitějšími fenomény aristokracie, mezi které patřila sňatková politika, mládí a výchova, náboženství, lov, cesty, sběratelství, stavitelství hradů a zámků.

Do doby dokončení expozice návštěvnost zámku klesala. "Pokles jsme pocítili na jaře. Poté, co se otevřela nová prohlídková trasa, se návštěvnost výrazně zvedla a schodek, který jsme měli na začátku sezony, se srovnal," uvedla Burianková.

V Bučovicích bude otevřeno díky nové expozici po celý rok. "Spousta návštěvníků jede cíleně, chtějí konkrétně na novou expozici. Ohlasy na ni jsou velmi pozitivní," uvedla kastelánka.

Bučovický zámek podle odborníků patří k perlám renesanční architektury. Památkáři chtějí zrestaurovat unikátní arkádové nádvoří z konce 16. století, což podle odhadů přijde na 22 milionů korun. Pokud z dotací nepřijdou peníze najednou, budou práce na etapy.

Příští rok by měla znovu tryskat voda ze vzácné zámecké kašny, která je chloubou nádvoří. Do jeho středu byla v letech 1635 až 1637 umístěna třicetitunová fontána podle návrhu Giovanniho Giacoma Tencally. Odborníci ji museli znovu opravit, protože se i po rekonstrukci rozpadala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď