O víkendu zůstanou teploty na horách většinou pod nulou, sněžit bude jen místy

foto Ilustrační foto - První lyžařské středisko v Jeseníkách, čtyřsedačka ve Ski Aréně Karlov v Malé Morávce na Bruntálsku, zahájilo 8. prosince 2021 odpoledne s prodlouženým večerním lyžováním zimní sezonu.

Praha - Na horách o víkendu vydrží zimní počasí, teploty zůstanou většinou i přes den pod bodem mrazu a místy se přidá ještě občasné slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Po dlouhé době budou na začátku prosince velmi dobré podmínky pro zahájení zimní sezony na českých horách, ve většině lyžařských středisek se rozjedou lanovky a vleky, uvedl Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) na facebooku. Některé areály už otevřely minulý víkend. Dnes sníh připadne zejména ve východní polovině, od dnešního do pátečního rána tam platí výstraha před vydatnějším sněžením, na jihu Moravy může ojediněle napadnout až 25 centimetrů.

Během dnešního rána napadlo do deseti centimetrů, nejvíce na jihozápadě Moravy. Sněžit bude nadále i v západní polovině území, proti východní části tam ale napadne do pátečního rána méně sněhu, maximálně pět centimetrů.

Během pátečního dopoledne bude sněžení ustávat a odsouvat se dále k severovýchodu. "Zatím je předpoklad, že nejvíce sněhu (asi deset až 20 centimetrů a ojediněle i více) napadne ve východní polovině území, a to nejen na horách, ale i v nižších a středních polohách, a naopak méně v západní polovině Čech," uvedl ČHMÚ.

Ve středu leželo na Šumavě od deseti do 40 centimetrů a na hřebeni 50 až 65 cm sněhu, v Krušných horách nejčastěji od deseti do 25 cm, ale na hřebeni kolem Klínovce a Fichtelbergu je 25 až 35 centimetrů sněhu. Mezi deseti až zhruba 40 centimetry je v Jizerských horách, Orlických horách a v Krkonoších, kde je na hřebeni kolem půl metru. Podobně sněhu bylo ve středu v Jeseníkách, v Beskydech je o něco méně a na Českomoravské vrchovině a v dalších nižších polohách leželo nejčastěji od několika centimetrů do deseti centimetrů sněhu. Během dneška ještě připadne.

Velmi dobré přírodní sněhové podmínky podpořila i výroba technického sněhu, kvalita sjezdových tratí je tak na úvod sezony velmi dobrá. Užijí si i běžkaři, kteří již najdou upravené běžkařské tratě ve všech českých pohořích, strojově upraveno je kolem 300 kilometrů tras, uvedl ČHMÚ.

Od pondělí se podle meteorologů začne oteplovat, v Čechách bude místy pršet, jen na horách sněžit. Na Moravě a ve Slezsku bude ještě v první půlce týdne pokračovat zimní počasí, odpolední teploty se ale postupně dostanou až k pěti stupňům Celsia.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď