O úmrtí Gotta informují německá i další zahraniční média

foto Screenshot webové stránky německého deníku Bild z 2. října 2019. O úmrtí českého popového zpěváka Karla Gotta oblíbeného rovněž v Německu informují ve speciálních hlášeních všechny hlavní německé zpravodajské televize i weby. Pro řadu z nich je to zpráva číslo jedna.

Berlín - Zlatý hlas z Prahy utichl, píše dnes o smrti Karla Gotta německá agentura DPA. V Česku byl zpěvák legendou, připomíná zase list Süddeutsche Zeitung. Zapsal se i do německých srdcí, míní televize n-tv. Na úmrtí 80leté české hvězdy reagují prakticky všechna německá média. Informaci zaznamenaly i další přední středoevropské zpravodajské weby a zahraniční agentury.

Fotogalerie

"Velmi šarmantní Karel Gott očaroval generace posluchačů s písněmi jako Včelka Mája a Schicksalsmelodie. Pro řadu Čechů byl prostě jen Mistr - mistr populární hudby," konstatuje DPA, podle níž každá generace zná alespoň některý z Gottových hitů.

"Nejpozději s písní o Včelce Máje se Karel Gott prozpíval do srdcí německých fanoušků. Ve své vlasti byl oslavován jako legenda," poznamenává na svém webu televize n-tv, podle níž plzeňský rodák byl jednou z největších hvězd populární hudby.

"S titulní melodií ke kreslenému seriálu Včelka Mája se jeho hlas stal známý pro generace německy mluvících dětí," píše deník Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že Gott vystupoval zhruba 60 let a prodal přes 50 milionů nahrávek. Vedle dětské melodie vyzdvihuje třeba píseň Lady Carneval.

I kvůli své dlouhé kariéře se podle DPA řadě Čechů zdál Gott být prakticky nesmrtelný. Proto bylo šokem, když mu lékaři v listopadu 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. "Ale Karel Gott zůstal statečný, podrobil se chemoterapii a odmítl léčení v zahraničí," podotýká německá agentura. Letos v září, jak připomíná, pak přišla hrozivá zpráva o tom, že trpí akutní leukémií.

Ve svém profilu DPA upozorňuje i na to, že Gott podepsal takzvanou antichartu zaměřenou proti hnutí za lidská práva Charta 77 iniciovanému Václavem Havlem a dalšími disidenty. Pro zruinovaný socialistický režim byl také důležitým zdrojem deviz. "Všechno bylo prominuto, když se Gott 4. prosince 1989 během sametové revoluce - demokratického přerodu v Československu - objevil na jednom ze shromáždění," míní DPA.

Zemřel popový král a fenomenální zpěvák, píšou Slováci o Gotttovi 

Zemřel československý popový král, největší hlas Česka, fenomenální zpěvák, píší slovenská média v reakci na dnešní zprávu o úmrtí Karla Gotta. Informaci o smrti zpěváka, který v polovině září oznámil, že trpí akutní leukemií, zaznamenaly všechny přední slovenské listy i zpravodajské portály. Gott během své dlouhé kariéry vystupoval i na Slovensku. Veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) oznámil, že jeho život a tvorbu připomene ve svém televizním a rozhlasovém vysílání. U budovy české ambasády v Bratislavě lidé zapálili svíčky.

"Davy ho milovaly před sametovou revolucí, milovaly ho i po ní. I proto byl každoročně v anketě vyhlašován nejlepším zpěvákem. Mělo Česko ve své historii větší talent? Těžko," uvedl list Sme.

V rozsáhlém nekrologu deník také napsal, že zpěvák měl vlažný postoj ke komunistickému režimu v někdejším Československu. "Zlatý slavík Gott sice přistupoval ke kompromisům, ale jeho hlasu se režim bál. Jeho popularita totiž výrazně převyšovala moc všech komunistů dohromady," dodal deník.

Podle Sme vzácnou profesionalitu Karla Gotta, kterému bylo dříve diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin, nenarušila ani jeho nemoc.

"Byl nejznámější popovou hvězdou, která vzešla z Československa. Jeho kariéra přesáhla šest dekád na scéně; prodal miliony nahrávek doma i v zahraničí, zvláště v Německu," napsal list Denník N, který Gotta označil za československého popového krále.

Podle portálu Aktuality.sk byl Gott jedním z nejúspěšnějších československých a českých umělců, kterému se podařilo prorazit i v zahraničí.

Několik svíček lidé zapálili také u vchodu do budovy českého velvyslanectví v centru slovenské metropole. Zanechali tam i Gottovu fotografii a nápis "Sbohem, maestro!".

RTVS po oznámení Gottova úmrtí zařadila na svém hlavním rozhlasovém kanálu jednu ze zpěvákových písní a pak část vysílání věnovala Gottově životu a kariéře. RTVS rovněž odvysílá muzikál Kdyby tisíc klarinetů, ve kterém Gott hrál. Zpěvákovi věnuje i další pořady na svých rozhlasových a televizních kanálech.

Gott na Slovensku v roce 1966 vyhrál první ročník Bratislavské lyry s písní Mám rozprávkový dom, kterou zpíval slovensky.

V Polsku píší o Gottovi jako o "Sinatrovi východního bloku" 

Dnešní zprávu o úmrtí Gota přinášejí polská média s komentáři, že navždy odešel nejslavnější český zpěvák, legenda, která byla označována za Franka Sinatru východního bloku.

"Byl velice populární nejen v Česku, ale také v Německu a Rusku," uvedla rozhlasová stanice TOK FM a poznamenala, že Karel Gott,  nejslavnější zpěvák české populární hudby, od roku 1965 vydal skoro 300 alb a prodal desítky milionů desek.

"Snil o tom, že se stane malířem. Usiloval o místo na akademii, ale nebyl přijat ke studiu. Rezignoval a šel se učit elektrikářem," připomněla stanice RMF 24 začátky pozdějšího "Sinatry východního bloku".

"Vystupoval na scénách celého světa, měl stovky milostných příhod, vydal více než 180 desek, jejichž náklad se podle různých zdrojů odhaduje až na 100 milionů kusů," poznamenala televize TVN 24.

Server Onet zesnulého označil za legendu; "zlatý hlas z Prahy" zpíval nejen česky, ale i německy, anglicky, italsky a rusky. Onet citoval vyjádření polské zpěvačky Haliny Mlynkové, podle které Gott byl "Bohem vyvolený umělec a velký člověk..., takový člověk tady zůstává navždy, i když se mu musí dovolit odejít".

Ruská média: Zemřel král českého popu, hvězda světové velikosti 

Úmrtí Karla Gotta zaznamenala v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za "hvězdu světové populární hudby první velikosti".

TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. "Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů," tvrdí agentura.

"Zemřel král českého popu," napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott "byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí", k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.

"V mnoha zemích jej nazývali 'českým slavíkem'," napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.

"Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců," poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.

Pro sovětské publikum by Gott náhražkou západních rockových zpěváků, usoudil internetový deník Gazeta.ru a dodal, že mezi lidmi se dokonce žertem říkávalo: "K nám přijíždí každý rok, zpěvák z Prahy Karel Gott". "Bylo jen několik takových zpěváků, takových hrdinů. Nebyl pouze pro domácí scénu, znali ho i na Západě, v Americe. Byl to vynikající zpěvák s nádherným hlasem a ohromnými možnostmi," cituje Gazeta.ru ruského herce a zpěváka Vladimira Vinokura.

Rakouská média označují Gotta za legendu spojující generace 

Medailonky k úmrtí Gotta přinesla dnes řada rakouských médií; mnohá označila zpěváka za legendu české populární hudby. Některé z deníků uvedly, že Gottovy hity spojily několik generací. Rakouská agentura APA píše o "velké ztrátě" pro Čechy i českou kulturní scénu.

"Česko přišlo o ´božského Karla´", nadepsala svůj článek APA, která kromě řady ocenění a mnoha hitů připomněla i Gottův vztah k fanouškům. "Na rozdíl od mnoha svých kolegů byl známý tím, že svým příznivcům nikdy neodmítl autogram. Po koncertech podpisy trpělivě rozdával, dokud nepřišel na řadu i ten poslední fanoušek," uvedla agentura.

Mnohá rakouská média píší, že "Zlatý hlas z Prahy" se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale také další z desítek jeho hitů i to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize (Československá televize tehdy ještě nebyla členem pořádající organizace - pozn. ČTK).

"Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace," napsal web rakouského deníku Kurier. V úvodu článku rovněž připomněl píseň Včelka Mája, který je stále populární v Rakousku i v Německu. Deník Kurier připomněl i aktuální hit Srdce nehasnou, který pro Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo.

Deník Salzburger Nachrichten kromě Včelky Máji vzpomněl i na další z desítek Gottových hitů, například na písně Lady Carneval či Babička. Medailonek s řadou Gottových fotografií a s několika videi s jeho písněmi přinesl například deník Der Standard, který upozornil i na Gottův duet s německým rapperem Bushidem Für immer jung (Navždy mlád).

"Smutek kvůli zpěvákovi, s nímž mnozí z nás vyrostli, je veliký," reagoval na Gottovo úmrtí bulvární rakouský list Kronen Zeitung.

Gottovo úmrtí zaznamenaly i světové tiskové agentury 

Gottovo úmrtí zaznamenaly i hlavní tiskové agentury a další média ve světě. "Český populární zpěvák, který se stal hvězdou za železnou oponou, zemřel," napsala americká agentura AP s připomínkou, že Gott od 60. let minulého století vydal na 300 alb a prodal desítky milionů desek ve své vlasti, v Sovětském svazu a "všude v komunistickém světě". Umělec byl ale také vzácným příkladem zpěváka popu z východní Evropy, jehož písně se staly populárními i v některých západoevropských zemích, zejména v západním Německu, dodala AP, jejíž zprávu převzala média v nejrůznějších zemích, včetně amerického deníku The Washington Post.

Agentura Reuters označila Gotta za nejlépe prodávaného českého zpěváka s hedvábně hladkým tenorem, který se stal hvězdou už za komunismu a zůstal populárním i po jeho pádu. Ve vlasti byl mnohokrát zvolen nejoblíbenějším zpěvákem a jeho popularitou neotřásl ani podpis Anticharty, dokumentu proti hnutí za lidská práva Charta 77.

Agentura AFP zdůraznila, že Gott byl výjimečně oblíbený v sousedním Německu, kde mu místní média přezdívala "Sinatra Východu". AFP připomněla 42 Gottových ocenění ve Zlatém slavíku a prodej desítek milionů hudebních nosičů. Popularitu si udržel i po sovětské invazi v roce 1968 v době, kdy mnoha zpěvákům z politických důvodů zakázali zpívat, poznamenala agentura. Mezi Gottovými hity figurovaly i převzaté písně, jako "Pretty Woman" Roye Orbisona či "Forever Young" skupiny Alphaville, ale většinou šlo o skladby českých skladatelů, píše AFP. Dodává, že Gott, který se projevoval i jako zručný malíř a příležitostný herec, sklízel ocenění rovněž v dalších zemích, včetně Polska a Ruska.

Americká rozhlasová stanice Rádio Svoboda/Rádio Svobodná Evropa (RF/RFE) uvedla, že zpěvákova sláva rostla od 60. let až k prodeji více než 50 milionů desek po celém světě, získání desítek cen i zástupů fanoušků napříč východní Evropou, bývalým Sovětským svazem a Německem. Popularitu krále českého popu nedokázal podle stanice narušit ani podpis Anticharty či cestovní výsady, kterým se těšil za vlády komunistů. Gottův hit Lady Carneval mu přinesl mezinárodní slávu a vydláždil mu cestu do newyorské koncertní síně Carnegie Hall a na další přední scény po celém světě.

Zprávu o Gottově úterním úmrtí přinesla dnes i řada švýcarských médií. Podle televize SRF zemřel "velký tenor" a "idol žen", který byl ve své vlasti hudební legendou. "Zlatý hlas z Prahy utichl", nadepsal svůj článek deník Tages-Anzeiger a Gotta označil za "kavalíra, jenž svými hity okouzlil několik generací. "Pro mnoho Čechů byl jednoduše "Mistr" populární hudby, napsal týž deník, podle něhož měla každá generace od Gotta svůj hit: pro jedny to byla zpívající, vařící a tančící Babičká, pro jiné malá mazaná uličnice Včelka Mája a pro další duet s Bushidem Být stále mlád.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď