O posílení MHD rozhodnou města, podle dopravců je bezpečná

foto Cestující v MHD s rouškami - ilustrační foto.

Praha - Městská hromadná doprava (MHD) je bezpečná a jakékoliv případné zásahy do jejího fungování jsou nesmyslné, řekl dnes ČTK výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR Martin Chval. O možném rozšíření počtu spojů, ke kterému v minulých dnech vyzval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), rozhodnou města, která si je u dopravních podniků objednávají.

"Neexistuje reálně žádný důkaz, že by MHD byla z pohledu šíření viru jakkoli nebezpečná," uvedl Chval. Poukázal na mezinárodní studii z léta, podle které se s nasazenou rouškou na obličeji a s opatřeními dopravců nikdo ve vozech MHD nenakazil. "Proto považuji jakékoli úvahy o zásahu do MHD za nesmyslné," dodal.

Chval nevyloučil, že na výzvu ministra nebude nikdo reagovat a počet spojů nevzroste. Rozhodnutí bude na městech, které si u dopravních podniků spoje objednávají.

Ministr Prymula v minulém týdnu hovořil o navyšování počtu spojů v MHD jako možném řešení přeplněnosti vozidel, ve kterých se tak podle něj může šířit vir. Zároveň dodal, že případné rozšíření kapacit by bylo finančně nákladné.

Dopravci se proti zprávám o rizikovosti cestování v MHD ohradili už dříve. Nelíbil se jim graf týmu Chytré karantény, podle něhož patří jízda v MHD k nejrizikovějším aktivitám. Podle firem jsou informace nepodložené a poškozují jejich provoz, když navyšují už více než miliardové ztráty z krize.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď